Tržište kriptovaluta se ubrzano razvija što je dovelo do pojave ogromnog broja novih valuta. Mnoge od njih predstavljaju kratkoročne projekte koji u većini slučajeva profit donesu isključivo osnivačima. Upravo zato prilikom izbora kriptovalute u koju ćete uložiti svoj novac, potrebno je u obzir uzeti nekoliko faktora.
Kako odabrati kriptovalute za investiranje?
Tržišna kapitalizacija (Market cap):
Predstavlja ukupnu vrednost svih novčića jedne kriptovalute koji se trenutno nalaze na tržištu. Izračunava se tako što se ukupan broj novčića pomnoži njihovom pojedinačnom vrednošču. Primera radi, 28. Oktobra 2022. godine, u opticaju se nalazi 19.191.825 Bitkoina, čija je pojedinačna vrednost 20.676.46 dolara, što znači da ukupna kapitalizacija tržišta ove kriptovalute iznosi preko 397 miliona dolara.
Ova vrednost menja se sa promenom cene novčića, ali ono što je važno jeste da se ljudi češće odlučuju da ulažu u kriptovalute čija je tržišna kapitalizacija veća, jer obično to jeste jedan od znakova da je u pitanju ozbiljan projekat, koji rešava konkretan problem i mogućnost za rast vrednosti takvih kriptovaluta je veća.Ukupan broj novčića koji se može naći na tržištu i njegova trenutna količina na tržištu:
Pre investiranja u bilo koju kriptovalutu, neophodno je proveriti koja je maksimalna količina koja se može naći na tržištu. Primera radi, ukupna količina Bitkoina koji se ikada može naći na tržištu iznosi 21.000.000, od čega je trenutno u opticaju tek nešto više od 19.000.000.Ovaj faktor je važan iz razloga što nam osnovni zakoni tržišta govore da ono čega ima u neograničenim količinama, uglavnom nema neku posebnu vrednost. Tu možemo napraviti analogiju sa peskom i zlatom – peska ima u “neograničenim” količinama, zbog čega njegova vrednost i jeste izuzetno niska, dok je količina zlata u opticaju jako mala, što implicira njegovu visoku vrednost.Namena kriptovalute i Whitepaper:
Ovaj dokument je izuzetno važan iz razloga jer se u njemu nalaze apsolutno svi detalji vezani za jednu kriptovalutu. Najvažniji element Whitepaper-a jeste onaj u kom je definisana njegova namena, odnosno koji konkretan problem na tržištu jedna kriptovaluta rešava. Dugoročno posmatrano, perspektivna ulaganja jesu ona u kriptovalute koje rešavaju neki od gorućih problema na tržištu (npr. problem privatnosti, brzine transakcija itd…)
Cardano (ADA)
Tron (TRX)
Ripple (XRP)
Etherium (ETH)
Shiba Inu (SHIB) – Za ljubitelje meme coina
Shiba Inu je jedan od najpopularnijih meme coina. Započeo je kao šala, da bi za kratko vreme dobio na popularnosti i postao glavni konkurent Dogecoina. Ono što je važno imati u vidu jeste da kada su u pitanju ovakve kriptovalute, njihova vrednost ne zavisi osnovnog tržišnog zakona ponude i potražnje, kao što je reč sa drugim kriptovalutama, već isključivo od njihove popularnosti u datom trenutku. Samim tim njegova cena je izuzetno nepredvidiva, pa je i samo investiranje jako rizično.
Međutim, ako volite rizik, imate viška novca koji vam ne bi bilo žao ni da izgubite, Shiba Inu definitivno jeste kandidat za ulaganje koji vam potencijalno može doneti brz i veliki profit.
Pre nego što uložite u kriptovalute, obavezno uzmite u obzir to da je tržište kriptovaluta izuzetno nestabilno i nepredvidivo. Možete primeniti ono što primenjuje veliko broj investitora – uložite onaj novac od kog ste spremni da se zauvek oprostite. U tom slučaju, ako cena poraste vi ćete zaraditi, a u slučaju da u potpunosti padne ne gubite ništa, jer ste se od novca već oprostili.
1 Comment
Pingback: Najbolje plaćeni poslovi u Srbiji: Oni zarađuju 3.000 evra mesečno