Posao dostavljača postaje sve popularniji, ali je i dalje obavijen velom misterije i postoje brojna pitanja na koja do sada nije bilo odgovora.
Koliko zarađuju dostavljači hrane, isplati li se raditi dostavu automobilom, mogu li maloletnici raditi kao dostavljači – samo su neka od pitanja.
Ovaj posao doživeo je ogromnu ekspanziju u periodu lokdauna. Međutim, ni danas potražnja za dostavljačima ne jenjava. Jednostavnom pretragom mogli biste doći do desetina otvorenih pozicija i konkursa, kako u Beogradu i Novom Sadu, tako i po manjim gradovima. Međutim, većina tih konkursa veoma je škrta sa informacijama, pa smo odgovore na neka pitanja morali da potražimo na drugim mestima.
Diskusije o poslu dostavljača hrane posebno su popularne na Reddit-u. Upravo zato smo odlučili da svoju potragu započnemo tamo. Pronašli smo veliki broj diskusija i veliki broj dostavljača koji su rešili da otvore dušu. U ovom tekstu preosimo vam neke od najkorisnijih saveta i najzanimljivijih iskustava o kojima su pisali.
Pročitajte još i koliko zarađuju radnici u kladionici.
Koliko zarađuju dostavljači hrane?
Ukoliko bismo sumirali odgovore dostavljača na ovo pitanje, mogli bismo reći da zarađuju u proseku između 60.000 i 120.000. Zarada zavisi od toga koliko sati tokom dana rade i koja firma ih je angažovala. Takođe, zarada zavisi i od toga koliko dostava mogu odraditi tokom jednog dana, koje prevozno sredstvo koriste i da li su kupci raspoloženi da ostavljaju bakšiš.
Da li se isplati raditi dostavu automobilom?
Kada je reč o automobilu kao prevoznom sredstvu mišljenja dostavljača su podeljena. Neki od njih navode da je ovo najisplativija varijanta jer omogućava da se na destinaciju stigne brže, obavi više dostava i tako pokupe bonusi koje aplikacija nudi. Drugi navode da su troškovi goriva veliki, a automobil čak i sporiji od bicikla kada je reč o velikim gradovima i gužvama.
Ipak, po iskustvima većine dostavljača, električni bicikl je najbolje prevozno sredstvo za ove namene. Ukoliko razmišljate o tome da postanete dostavljač, razmislite o kupovini jednog.
Da li je potrebno uložiti neki novac za početak?
Dostavljači navode da ulazak u ovaj posao nije bez ulaganja. Naime, najveća investicija jeste prevozno sredstvo. Međutim postoje i dodatni troškovi kao što je kupovina zaštitne opreme i torbe (ne dobija se besplatno). To bi bilo oko 200 evra ukoliko već posedujete prevozno sredstvo, ili nekoliko stotina do nekoliko hiljada evra ukoliko ga ne posedujete.
Da li maloletnici mogu raditi kao dostavljači?
Jedan Reditor navodi da godine nisu problem, jer se radni odnos može zasnovati već sa 15. godine. Takođe, postoji i varijanta zapošljavanja preko omladinske zadruge, sa tim što u tom slučaju često nema osiguranja i prijave.
Da li ljudi ostavljaju bakšiš dostavljačima?
Najveći broj Reditora koji su učestvovali u diskusiji, navelo je da ostavlja bakšiš između 50 i 200 dinara u zavisnosti od toga koliko hrane naručuju. Takođe, mnogi navode da ostavljaju bakšiš jer žive u zgradi bez lifta, pa znaju koliko će se dostavljač namučiti. Drugi uopšte ne ostavljaju bakšiš jer smatraju da dostavljači već dovoljno zarađuju. Sve u svemu, ukoliko dostavljač dnevno obavi 20 dostava sa prosečnim bakšišom od 50 dinara po porudžbini, možemo zaključiti da cifra nije zanemarljiva i da je dovoljna da pokrije troškove hrane i cigareta prosečnom dostavljaču.
Zašto dostavljači jure gradom kao da su na “samoubilačkoj misiji”?
Dostavljači navode da je brzina kod dostave od ključne važnosti. Sa jedne strane, postoje bonusi koji se dobijaju kada se dostava obavi na vreme, ali i penali ukoliko dostava kasni. Kako bi izbegli penale prinuđeni su da jurcaju gradom ugrožavajući svoju, a često i tuđu bezbednost. Pored toga, neki od njih navode da kupci umeju da budu jako nekulturni, pa čak i agresivni ukoliko dostava kasni, a hrana je hladna, pa ovo rade kako bi izbegli neprijatnosti.
Neka od smešnih i tragičnih iskustava koja dostavljači proživljavaju.
Tiktoker i dostavljač Petar neka od svojih najzanimljivijih iskustava sa posla podelio je na svom TikTok nalogu.
- Kad vam likuša za porudžbinu od 800 dinara da novčanicu od 5.000. Vi je pitate ima li nešto sitno, ona kaže nema ništa i pokupi vam sav pazar i sve sitne pare koje ste skupljali celog dana…
- Biserna situacija, poruče u 10 ujutru ili u 1 uveče, ti zvoniš, on te pita ko je… Pa ko može da bude brate, Isus Hrist da ti okaje grehe? Naravno da će samo dostavljač da ti dođe u to vreme.
- Onaj osećaj kad odneseš na šesti sprat deset kila hrane bez lifta, račun bude 1193, a oni daju 1200. Nula bakšiš…
- Bila je i jedna malo hitnija dostava gde je kupcu nosio samo kondome.
Ipak, bilo je i lepih priča, poput ove gde je prilikom beskontaktne dostave kupac na vratima nalepio bakšiš.