Ako osećate da vam je vreo tuš potreban čim se probudite, niste jedini. Većina ljudi oseća potrebu da ujutru svoje telo osveži vrelom vodom.
Ali, da li ste znali da bi i hladan tuš trebalo da postane deo vašeg dana?
Tako je – leden tuš. Onaj ledeni tuš koji upražnjavate samo kada zaboravite da uključite bojler, a morate se istuširati. Međutim, ukoliko biste hladnom tušu zaista dali šansu, verovatno biste shvatili koliko se dobro osećate nakon njega, pa bi vam se na kraju krajeva i dopalo.
Ipak, bez obzira na to kako se osećate posle toplog ili hladnog tuša, istraživanja su pokazala da i jedna i druga opcija imaju svoje benefite.
Benefiti tuširanja hladnom vodom
Benefiti tuširanja hladom vodom su brojni, a neki od njih su
- Umiruje iritaciju i svrab kože
- Razbuđuje i daje energiju
- Pobošljava cirkulaciju
- Smanjuje upalu mišića nakon treninga
- Potencijalno pomaže u mršavljenju
- Daje sjaj kosi i koži
Hladan tuš umiruje svrab i iritaciju kože
Ljudima koji pate od svraba kože, koprivnjače ili ekcema, hladan tuš bi mogao pružiti preko potrebno olakšanje. Stručnjaci ovaj fenomen objašnjavaju time što naši nervi ne mogu preneti više senzacija u isto vreme. Dakle, ako vas svrbi, a istovremeno vam je hladno, jedna od te dve stvari će biti potisnuta. Obično je hladnoća ta koja će pobediti.
Hladan tuš razbuđuje i daje energiju
Ako želite instant razbuđivanje, pritom bez kofeina i štetnih posledica, onda je hladan tuš pun pogodak. Ledena voda je apsolutni game changer i nešto što zaslužuje da postane deo vaše jutarnje rutine. Pritom, potpuno je besplatna, ne zahteva nikakav trud i umeće. Sve što je potrebno jeste da udahnete duboko i istrpite prvih 10ak sekundi neprijatnosti.
Hladan tuš poboljšava cirkulaciju
Izlaganje hladnoj vodi dovodi do sužavanja krvnih sudova na površini kože. Na taj način, krv se sa površine kože usmerava ka dubljim telesnim tkivima koja se šire i prokrvljuju. Takođe, kada smo izloženi hladnoj vodi, telo ima veću potrebu da se zagreje, što direktno vodi ka pojačavanju cirkulacije.
Hladan tuš smanjuje upalu nakon treninga
Tuširanje hladnom vodom nakon treninga može ublažiti upalu i ubrzati dugoročan oporavak od povrede. Međutim, budite pažljvi. Ukoliko je vaš cilj da izgradite mišićnu masu, onda izbegnite hladan tuš neposredno nakon treninga. Hladna voda može ublažiti upalne procese i na taj način usporiti rast mišića. Međutim, ukoliko trenirate iz drugih razloga, onda je hladan tuš pun pogodak.
Tuširanje hladnom vodom ubrzava mršavljenje
Iako za sada nije obavljeno adekvatno istraživanje koje bi ovo potkrepilo dokazima, neke stvari možemo i sami zaključiti. Da bi telo proizvelo toplotu i zagrejalo se, neophodno je da sagori kalorije. Tu su na najvećem udaru braon masti. Takođe, hladan tuš dovodi do pojačanog lučenja testosterona i stabilizovanja drugih hormona, što može imati veliki uticaj na gubitak kilograma.
Loše strane hladnog tuša
Kao i sve ostalo, i tuširanje hladnom vodom ima dve strane medalje. Ona o kojoj se manje govori jesu nedostaci hladnog tuširanja.
- Hladan tuš nije baš najbolja ideja ukoliko ste prehlađeni ili bolesni. Potencijalno vam može i pogoršati stanje i produžiti period oporavka.
- U nekim situacijama, tuširanje hladnom vodom može vas učiniti još umornijima. Nalet energije koji ćete dobiti nakon tuširanja hladnom vodom može biti kratkoročan, a nakon njega može uslediti još veći pad.
- Hladan tuš ni u kom slučaju ne upražnjavajte ukoliko imate probleme sa srcem. Ledena voda može dodatno opteretiti srce i izazvati još veće probleme.
- Pre nego što počnete sa tuširanjem hladnom vodom, obavezno se konsultujte sa doktorom i obavite sve neophodne analize.
Benefiti tuširanja toplom vodom
Kao što tuširanje hladnom vodom ima svoje benefite, tako ih ima i tuširanje toplom vodom. Neki od njih su:
- Pomaže u borbi protiv nesanice
- Opušta mišiće
- Čisti pore
- Smanjuje migrenu
- Uklanja toksine
Topao tuš uspavljuje
Vruća voda opušta naše telo i na pravi način nas priprema za spavanje. Povećanjem telesne temperature topao tuš opušta mišiće i naš nervni sistem, dovodi do širenja krvnih sudova i nakon toga ćemo se verovatno osećati pospano.
Topao tuš opušta mišiće
Nakon treninga, topao tuš može poslužiti i kao mini masaža. Opustiće vaše mišiće, ali što je još važnije opustiće i vašu psihu, što će se dodatno odraziti na opšte zdravlje.
Topao tuš čisti pore
Toplota otvara naše pore, što omogućava da iz njih izađu sve nečistoće. Takođe, tuširanje toplom vodom često se dovodi u vezu sa smanjenjem akni, jer ne dozvoljava masnoćama da ostanu zarobljene u porama.
Mane toplog tuša
-
Tuširanje toplom vodom može isušiti i iritirati kožu. Neka istraživanja pokazuju da tuširanje toplom vodom može oštetiti ćelije keratina koje se nalaze na površinskom delu kože.
-
Topla voda može pojačati svrab uzrokovan ekcemom i drugim kožnim oboljenjima.
-
Topao tuš povećava krvni pritisak. Ako imate kardiovaskularne probleme, tuširanje vrelom vodom može pogoršati vaše zdravstveno stanje.
Šta je bolje – Topao ili hladan tuš
Očigledno je da i tuširanje toplom vodom, ali i tuširanje hladnom vodom imaju i svoje benefite i svoje mane. Izbor je na vama. Dobro sagledajte benefite i jedne i druge strane i za sve nedoumice konsultujte se sa svojim lekarom.
Takođe, razmislite o toplo-hladnom tuširanju, koje mnogi nazivaju i hidroterapijom. Toplo-hladno tuširanje zasniva se na tome da se minut tuširate vrelom, pa minut ledenom vodom, i tako u krug. Ovaj proces ponavlja se tri do pet puta i omogućava vam da osetite benefite i toplog i hladnog tuša.