Kvalitetan san podjednako je važan kao zdrava ishrana i trening. Istraživanje pokazuju da se kvalitet sna  odražava na hormone, funkcionisanje mozga, produktivnost… Samim tim možemo zaključiti da je kvalitet sna izuzetno važan za celokupno zdravlje i normalno funkcionisanje organizma.

U krajnjem slučaju, a mnogima i najvažnije, dobar san može uticati i na smanjenje apetita, te samim tim pomoći i u mršavljenju. Bilo kako bilo, ukoliko želite da vodite kvalitetan i aktivan način života, kvalitet sna je nešto što ne smete dovoditi u pitanje.

Upravo iz tog razloga donosimo vam 6 proverenih i isprobanih tehnika i
saveta koje će vam pomoći da svoj san podignete na viši nivo, a samim
tim i oslobodite svoj puni potencijal tokom dana.

Izlažite se suncu tokom dana.

Naše telo poseduje prirodni sat koji naučnici nazivaju cirkadijalni ritam”. Izlaganje suncu i svetlosti tokom dana ključno je za održavanje zdravog cirkadijalnog ritma, što će se na vas odraziti povećanim nivoom energije tokom dana i kvalitetnijim snom tokom noći. Zato podignite roletne, otvorite prozore, izađite iz kuće i napunite se sunčevom energijom.

Smanjite izloženost plavom svetlu pred spavanje.

Izloženost svetlu tokom dana je ključna, međutim tokom noći može izazvati potpuno suprotni efekat. Kao što smo rekli, cirkadijalni ritam je od ključnog značaja za kvalitet sna i upravo zato ne želite da mu tokom noći dajete signale da je još uvek dan. Opšte je poznato da su najveći emiteri plavog svetla električni uređaji, te samim tim najbolja stvar koju možete uraditi za sebe jeste da smanjite korišćenje telefona i gledanje televizora pred spavanje. Umesto toga vreme pred spavanje posvetite čitanju knjige, a svoj telefon ostavite u drugoj sobi.

Ne konzumirajte kofein nakon 15h.

Kofein predstavlja odličan stimulans koji pojačava fokus, podiže nivo energije i generalno utiče na organizam baš u smeru suprotnom od odmora i spavanja. Kada ga unesete u organizam, njegovi efekti osećaće se narednih 6 do 8 sati, što znači da svaki oblik kofeina unet nakon 15h narušava naš cirkadijalnog ritma. Važno je napomenuti da kada govorimo o kofeinu, ne govorimo samo o kafi, već i o energetskim pićima, zelenom čaju, kakau, gaziranim sokovima….
 
 

 

 

Stvorite rutinu.

Naš organizam i naš mozak funkcionišu po principu navika i rutina. Da biste poboljšali odmor tokom noći i kvalitet sna, odredite vreme kada ćete ići na spavanje i vreme kada ćete se buditi. Naravno da naš organizam ne broji minute, ne morate biti hiruški precizni, ali od koristi bi bilo ukoliko biste na spavanje išli između 23:00 i 00:00, a ustajali između 07:00 i 08:00.

Nabavi kvalitetan dušek, prostirku i jastuk.

Krevet je mesto na kom provodimo trećinu svog života. Uprkos tome, jako mali broj ljudi pridaje značaj kvalitetu kreveta u kom spava. Adekvatan dušek i jastuk omogućiće vam pravilan položaj tela tokom spavanja, smanjiti bolove u leđima, omogućiti bolji odmor… Ako već godinama spavate na istom krevetu, bez zamene prostirke ili dušeka, pravo je vreme da počastite sebe novim i tako učinite nešto dobro za svoje zdravlje.

Stvorite ambijent za spavanje.

Na samom kraju, idealno bi bilo da stvorite ambijent koji će vam omogućiti da lakše zaspite i bolje se odmorite. Provetrite sobu, spustite roletne, pogasite sva svetla, potrudite se da temperatura bude oko 18 stepeni, a ako imate problem i teško vam je da zaspite, naša preporuka jesu white noise zvuci koje možete pronaći na YouTube-u (zvuk kiše, zvuk vožnje u autobusu, zvuk ventilatora).
Share.
Exit mobile version