Ako se pitate kako biti produktivan i bolje upravljati vremenom, sve što vam je potrebno jeste običan tajmer i pomodoro tehnika.

Bilo da ste student koji je usred ispitnog roka, ili preduzetnik koji ima osećaj da bi mu za sve dnevne obaveze bilo potrebno da dan traje 30 sati, verovatno bi vam dobro došla mala pomoć oko fokusa. Svi se već dugo borimo sa problemom lošeg fokusa i niske produktivnosti, teško nam je da se koncentrišemo i koncentraciju održimo na nivou duže vreme i baš to je ono što predstavlja ključnu prepreku između nas i ostvarenja naših ciljeva.

Dok se neki sa tim problemom bore gašenjem društvenih mreža, ostavljanjem mobilnih telefona u drugoj sobi, radom i učenjem tokom noći kada svi spavaju i nema notifikacija, mi ćemo se potruditi da vam u ovom tekstu pokažemo da u borbi za fokus mobilni telefon može biti i vaš saveznik – ukoliko ga koristite na pravi način. Ali, krenimo redom.

Šta je pomodoro tehnika?

Pomodoro tehnika je tehnika upravljanja vremenom osmišljena baš od strane studenta koji se mučio da zadrži fokus i rešio da preduzme nešto povodom toga. Spletom okolnosti na stolu je imao kuhinjski sat u obliku paradajza, zbog čega je ova tehnika i dobila naziv pomodoro, što na Italijanskom znači paradajz. Iako je razvijena od strane studenta koji je spremao ispite, danas pomodoro tehniku mogu da koriste apsolutno svi, čime god se bavili i na čemu god radili.

 
 

 

 

Kako funkcioniše pomodoro tehnika?

Pomodoro tehnika funkcioniše po principu vremenskih intervala. Sve što vam je potrebno da biste je primenili jesu jasno definisani ciljevi, odnosno plan aktivnosti koje ćete obavljati i tajmer, a u svrhe tajmera može poslužiti i mobilni telefon ili lap-top.

Pomodoro tehnika sastavljena je od dva vremenska intervala koja se ponavljaju onoliko dugo koliko vam je vremena potrebno da obavite svoje zadatke.

  • Prvi vremenski interval je interval dubokog fokusa. Najčešće ovaj interval traje 25 minuta i podrazumeva konkretan rad na vašim zadacima. Tokom ovog intervala neophodno je da zaboravite na sve što se ne tiče vaših zadataka, ugasite sve notifikacije, izolujete se negde gde vas niko neće prekidati. Dakle, nema pauziranja tajmera, čačkanja mobilnog telefona, dopisivanja. Ukoliko ste student i spremate ispit, to bi podrazumevalo da tokom ovog intervala ispred sebe imate samo skriptu i olovku, bez bilo kakvih drugih distrakcija. Ovakav tempo održavate sve dok tajmer ne zazvoni i označi kraj prvog intervala.
  • Drugi vremenski interval je interval odmora. Počinje odmah nakon prvog i podrazumeva pet minuta odmora. Svrha ovog intervala jeste predah i tokom njega dozvoljeno je apsolutno sve. Možete se dopisivati, skrolovati TikTok ili raditi bilo šta što vas opušta.

Onda kada ste završili oba intervala, proces se ponavlja. Naravno pomodoro tehniku ne možete ponavljati u nedogled, a nakon četiri ciklusa, odnosno dva sata, savetuje se da napravite pauzu u trajanju minimum 25 minuta.

Pročitajte još i kako tuširanje hladnom vodom može uticati na produktivnost.

Kako izvući maksimum iz sebe uz pomodoro tehniku?

  • Eksperimentišite sa vremenskim intervalima.

    Iako tehnika zvanično podrazumeva vremenske cikluse koje smo naveli, to ne znači da vas oni moraju ograničavati. Naša preporuka jeste da pronađete ono što vama lično odgovara, što znači da možete eksperimentisati sa 20 minuta fokusa i 3 minuta odmora, ili 30 minuta fokusa i 10 minuta odmora. Ukoliko osećate da je vaša mogućnost fokusiranja ozbiljno ugrožena i tokom intervala imate osećaj da vreme nikako da prođe, onda svakako pokušajte sa kraćim vremenskim intervalima.
  • Ne prekidajte intervale.

    Bilo da osećate otpor prema tome što radite, ili ste završili jedan od zadataka pa želite da nagradite sebe skrolovanjem na Instagramu, važno je da ne prekidate tajmer. Suština pomodoro tehnike, pored trenutnog fokusa, jeste i da izgradite dugoročnu disciplinu, što znači tokom intervala fokusa, morate biti upravo to – fokusirani. Kada završite jedan zadatak, pređite na drugi, kada osetite otpor, oduprite mu se.
  • Pripremite listu zadataka.

    Da biste uspešno održali fokus i bili produktivni, morate znati na čemu tačno radite. Napravite listu zadataka, veće zadatke podelite u manje kako bi se uklopili u vremenske intervale i držite se plana.
  • Obnavljajte.

    Ukoliko pomodoro tehniku koristite radi produktivnijeg učenja, savetuje se da na početku svakog novog intervala fokusa prvo obnovite ono što ste učili u prethodnom. Zapamtite, ponavljanje je majka znanja.
  • Koristite aplikacije i video tajmere.

    Živimo u vremenu tehnologije, tako da je tehnologija uvek dobrodošla – ukoliko je koristimo na pravi način. Savetujemo vam da pronađete aplikacije ili snimke na YouTube-u namenje upravo pomodoro tehnici, a koji će vam poslužiti umesto analognog tajmera. Osim što nećete morati da kupujete tajmer, na ovaj način imaćete bolji pregled svojih intervala, imaćete mogućnost da unesete zadatke koje planirate da završite i da pratite svoj napredak.

Kada treba koristiti pomodoro tehniku?

Ukoliko čitate ovaj tekst, verovatno ste svesni toga da imate problem sa fokusom. To nije ništa čudno, jer u vremenu društvenih mreža i brzog dopamina, gotovo da ne postoji nešto što nas dugo može održati u stanju fokusa i maksimalne produktivnosti. Ako se slažeš sa ovim tvrdnjama, onda je to dovoljan razlog da koristiš pomodoro tehniku, a neke od prilika kada je treba koristiti su:

  • Prilikom učenja, spremanja ispita ili pripreme za bilo koji vid testiranja znanja.
  • Prilikom pisanja, bilo da je u pitanju knjiga koju pišete, lični blog ili lični dnevnik.
  • Tokom radnog vremena, ukoliko vam radni uslovi i radno okruženje to dozvoljavaju
  • Tokom rada na sopstvenim projektima – verujte nam, ovde će vam pomodoro tehnika biti najkorisnija.
Share.
Exit mobile version