Svi na planeti imamo skoliozu.  Sa svim anatomskim-organskim asimetrijama koje imamo, sve to prikaz je zapravo kakvi smo spolja.
 
Jetra je veća i masivnija na desnoj strani, imamo tri lobusa pluća na desnoj, a dva na levoj. Međutim, više izdišemo na desnoj strani pluća, jer jetra gura dijafragmu odozdo i ispušta nam pritisak iz pluća. Samim tim, ta ista strana rebara sleže i gradi veću masu celog trbušnog zida na desnoj strani, dok je leva strana grudnog koša otvorenija i nemamo isto sleganje rebara i dovoljno kontrakcije da bismo formirali identičnu masu abdominalnog zida ili Core (engl.).
Autor teksta: Fizioterapeut Darko Živulović
Teži smo fizički približno 2 kilograma na desnoj strani. Zbog toga se čak u nekim slučajevima leva polovina velikog mozga više razvije jer previše stimulišemo desnu stranu tela.

Nikada ne možemo fiksirati posturu niti biti u milimetar simetrični, osim da sve organe stavimo u jednu liniju i tako da funkcionišemo, što je nemoguće. 
Veća skolioza je čista neurološka disfunkcija.
Skolioza je forma nervnog sistema senzora kao vid, sluh, ukus, miris, osećaji na koži, stare povrede, traume, operacije, nadražaji svetlosti itd… Sve to može da poremeti posturu.

Svako ko ima veću skoliozu ima problem vizuelnog i okularnog sistema. Hodanje je forma refleksa da ne padnemo. Kada ustanemo sa četiri na dve noge (kao bebe) mi gradimo taj refleks da ne padnemo. Skoliodični ljudi imaju izgradjenu krivinu kičme da ne padnu.

Ako je skolioza na desnoj strani onda je i naša težina na desnoj strani dosta veća kao i osećaji za težinu, levu nogu ne mogu da osete dovoljno jer na stopalima imamo baralne receptore za pritisak kakva nam je težina i koliki pritisak na stopalima i to sve naš mozak i centri za ravnotežu osećaju, a u stvari osećaju da stojimo na krivom tlu a želimo da hodamo pravo i zato iskrivimo kičmu.

Pročitajte još i kako poboljšati san.

Ako izgubimo senzore u nogama, na primer zbog tesne obuće, onda gubimo tlo i gubimo pokret, jer mozak ne moze da pošalje pozitivan povratni signal za pokret.

Uvek treba skoliodičnim osobama testirati centre za ravnotežu i druge ulazne senzacije. Zadnja je stavka raditi na kičmi neke tretmana, a možda za tim uopšte neće biti potrebe.

Skoliodične osobe ne bi trebalo da treniraju u teretani sa bilateralnim težinama, znači ista težina tereta na levoj i desnoj strani tela. Već unilateralne vežbe sa rotacijama.

Sa otvorenim očima vidimo sve i trudimo se da stojimo pravo, jer su oči ogromni senzorni ulaz za naš mozak, a i posturu. A kada zatvorimo oči mozak se oslanja samo na centre za ravnotežu i onda osoba može primetiti kako se ljulja. Prost primer je na klupi za benč kada osoba drži šipku sa tegovima i ispravljenim rukama i zatvori oči, odmah jedno rame pada i šipka se krivi.

Autora teksta, Fizioterapeuta Darka Živulovića možete kontaktirati putem broja telefona 0600536524 ili uživo na adresi Topličina 4 Svilajnac.

Share.
Leave A Reply

Exit mobile version