Ako želite da napredujete na poslu ili dobijete bolje ocene u školi, možete učiti više, a možete pokušati i da ovako ubrzate svoj mozak. Ali, kako učiti brže?
 
Sticanje novog znanja i novih veština je sastavni deo života. I dok mnogi kraj srednje škole ili fakulteta smatraju i krajem učenja, oni koji su rešeni da konstantno rade na sebi svesni su toga da je učenje proces koji se nikada u životu ne završava. Bez obzira na to u kom se životnom dobu nalazite, i da li spremate ispit ili učite kako da organizujete timove na poslu, brzina učenja je od ključnog značaja za uspeh.
 
Pa, kada je učenje toliko važno, zar nam ne bi bilo korisno da ubrzamo učenje i pojačamo svoje pamćenje? Zahvaljujući nauci koja se bavi istraživanjem ljudskog mozga, sada možemo razumeti način na koji učimo, pamtimo i čuvamo informacije i to možemo iskoristiti u svoju korist.

Kako učiti brže?

Ukoliko želite da učite brže i pamtite duže, ovo je 10 tehnika koje će vam u tome pomoći.

1. Hvatajte beleške i sve zapisujte

Ukoliko želite da učite brže, zaklopite lap top, kupite svesku i olovku i počnite da zapisujete. Mnoga istraživanja su sprovedena na ovu temu i pokazala su da da naš mozak bolje pamti informacije onda kada ih pišemo rukom, umesto pritiskanja dugmadi na tastaturi.

2. Koristite pomodoro tehniku

Pomodoro tehnika je tehnika fokusa koja se zasniva na učenju u vremenskim blokovima. Suština je u tome da odredite period u toku dana tokom kog ćete učiti, najčešće je to dva ili više sata, a zatim u okviru tog vremenskog bloka 25 minuta učite bez ikakvih distrakcija, nakon čega 5 minuta odmarate. Taj proces ponavljajte onoliko puta koliko vam je potrebno, a opširnije o pomodoro tehnici možete pročitati na linku.

3. Odspavajte

Učenje tokom cele noći pred ispit nije baš najbolja opcija, posebno ukoliko želite da se znanje zadrži i nakon ispita. Odmor je od ključnog značaja kada je pamćenje informacija u pitanju, a kratka dremka između učenja može biti od izuzetne koristi. Naš mozak tokom sna raspoređuje informacije, pa će dremka nakon učenja pomoći da se znanje duže sačuva.

4. Postavite ciljeve

Ako nemate ciljeve, biće vam mnogo teže da postignete bilo šta, a samim tim i da naučite ono što je potrebno. Postavite merljive i realne ciljeve i tokom učenja pratite svoj progres. Odličan primer ciljeva bio bi ukoliko biste broj strana koje treba da naučite za ispit podelili sa brojem dana do ispita. Tako biste npr. sebi postavili cilj da svakodnevno učite po 30 strana.

5. Razgovarajte o onome što učite

Ukoliko ste okruženi ljudima koji se bave istom tematikom, uvek je korisno popričati sa njima o onome što ste naučili. Na taj način ćete naučeno još jednom ponoviti. Takođe, znanje ćete i povezati sa razgovorom što će vam u velikoj meri pomoći da ga dugoročno zapamtite.

6. Krenite sa malim stvarima

Ukoliko vam je teško da naterate sebe da odjednom zaronite u gradivo, od koristi će biti da počnete sa nekim manjim, sporednim stvarima. Na taj način ćete doprineti svom učenju, ali će to biti potpuno bezbolno i biće odlična uvertira za učenje koje predstoji. Odličan primer početka bio bi priprema literature, informisanje o samom ispitu, podvlačenje u knjizi, razgovor sa nekim ko je već položio ispit.

7. Naučite druge

Ukoliko postoje osobe u vašem okruženju koje su zainteresovane za ono što učite, probajte da deo svog znanja prenesete na njih. Dok budete podučavali druge aktiviraćete svoj mozak, ponovo proći kroz čitavo gradivo i samim tim su veće šanse da će se znanje duže zadržati u vašoj glavi.

8. Postavljajte pitanja

Da biste nešto zaista naučili, neophodno je da to zaista i razumete. Ne ustručavajte se da tokom predavanja postavljate pitanja. Ako učite kod kuće potrudite se da na internetu pronađete odgovore na sva pitanja koja vam padnu na pamet. Na taj način ćete ono što učite učiniti logičnim. Tada neće ni biti potrebe da učite napamet. Biće vam dovoljna logika da biste se u trenutku setili onoga što vam je potrebno.

9. Izbegavajte multitasking

Kada je reč o učenju, najbolje je biti potpuno fokusiran. Ukoliko koristite pomodoro tehniku, to vam neće biti problem. Međutim, čak i ako vam po vremenskim blokovima ne prija, svakako se potrudite da izdvojite vreme za učenje u okviru kog nećete raditi ništa drugo.

10. Odvojte bitno od nebitnog

Najvažnije za kraj. Ne postoji način da naučite celu knjigu, a i da postoji bilo bi to gubljenje vremena. Jednostavno naučite da prilikom učenja izdvojite ono što je važno, od onoga što nije. Najbolje bi bilo da pre nego što se bacite na učenje, prvo pročitate gradivo i podvučete ono što je važno. Tek nakon toga počnite sa učenjem. Kada je reč o udžbenicima, obično suština predstavlja samo jednu četvrtinu. Sa druge strane, kod skripti i drugih kraćih formi postoji mogućnost da će vam sve delovati važno.

Da sumiramo

Učenje je proces koji se ne završava i svaki napredak u životu zahteva stalno sticanje novog znanja i veština. Kako bismo postigli uspeh, brzina učenja je od ključnog značaja. Na sreću, nauka o ljudskom mozgu nam daje alate uz koje možemo da optimizujemo ovaj proces.

Značajan uticaj na brzinu učenja ima zapisivanje informacija rukom, korišćenje pomodoro tehnike, odmor… Od pomoći je i postavljanje ciljeva i filtriranje informacija. Sve ove tehnike su dokazano delotvorne u povećanju brzine učenja i pojačavanju pamćenja. Ukoliko želite da unapredite svoje učenje i poboljšate svoje šanse za uspeh, isprobajte ih.

Share.
Leave A Reply

Exit mobile version