Poslednjih godina terapija plutanjem privlači sve više pažnje kao alternativni pristup unapređenju fizičkog i mentalnog zdravlja. Ova inovativna tehnika, takođe poznata kao sensory isolation (senzorna izolacija) ili floatation therapy, koristi jedinstveno okruženje kako bi se postigli brojni pozitivni efekti na telo i um.

Šta je terapija plutanjem

Terapija plutanjem se obično odvija u posebnim prostorijama, poznatim kao floatating tankovi ili sensory isolation tankovi. Oni su ispunjeni visokokoncentrisanim slanim rastvorom (Epsom so), što omogućava telu da lebdi na površini vode, stvarajući osećaj bestežinskog stanja. Ovo okruženje pruža osećaj levitacije, što omogućava korisnicima da se potpuno opuste i duboko zarone u svoj unutrašnji svet.
 
Ovo stanje smanjuje opterećenje na nervni sistem, omogućavajući umu i telu da se opuste i obnove. Bez spoljnih senzacija, mozak može da usmeri svoju pažnju na unutrašnje procese, što vodi do dubokog stanja relaksacije i introspekcije.

Kako je nastala terapija plutanjem

Terapija plutanjem prvi put je osmišljena i razvijena tokom 1950-ih godina od strane naučnika i neuropsihologa dr Džona C. Lili-a. Dr Lili je bio fasciniran mogućnostima isključivanja spoljnog sveta i stvaranja uslova za duboko opuštanje i introspekciju. Inspirisan time, dr Lili je odlučio da istraži mogućnost izolacije pojedinca od spoljnog sveta kako bi proučavao efekte takvog stanja na um i telo.
 
Njegovi rezultati su bili fascinantni – korisnici terapije plutanjem su izveštavali o dubokom opuštanju, smanjenju stresa i anksioznosti, poboljšanju kreativnosti i povećanju introspekcije. Ovi otkrića su pokrenula interesovanje naučne zajednice i terapija plutanjem je počela da se razvija kao zasebna terapeutska metoda.
 
Ubrzo su se pojavili prvi komercijalni centri za terapiju plutanjem, koji su nudili ljudima mogućnost da iskuse ovo jedinstveno iskustvo. Terapija plutanjem je postala popularna među sportistima, umetnicima, liderima i drugim profesionalcima koji su tražili način za smanjenje stresa, poboljšanje kreativnosti i povećanje fokusiranosti.

Kome je namenjena terapija plutanjem

Terapija plutanjem je obično bezbedna i pogodna za većinu ljudi, ali se preporučuje konsultacija sa stručnjakom pre nego što se započne sa tretmanima. Ovo je posebno važno ako osoba ima određene zdravstvene probleme.
 
Ovakva terapija posebno se preporučuje ljudima koji su pod stalnim stresom, ljudima koji se bave psihički teškim i odgovornim poslovima, kao i sportistima i ljudima koji su pod stalnim fizičkim naporom.
 
Mnogi ovu terapiju koriste kao način za smanjenje simptoma anksioznosti i depresije. U ovom stanju izolacije, mozak može da se smiri, što može da pomogne u smanjenju negativnih misli i emocionalne napetosti.

Kako se pripremiti za terapiju plutanjem

Pre nego što zaronite u vodu punu soli i osetite kako vaše telo gubi težinu, evo nekoliko saveta kako se pripremiti za ovaj neobičan i čaroban doživljaj.
  • Prvo, pronađite odgovarajući spa centar ili specijalizovani salon koji pruža ovakve usluge. Proučite njihovu ponudu, pogodnosti i cene, kako biste bili sigurni da je sve u skladu sa vašim očekivanjima.
  • Drugo, pripremite se mentalno za ovu avanturu. Pokušajte da se oslobodite stresa i briga pre nego što zaronite u tamni bazen soli. Možete meditirati, slušati opuštajuću muziku ili raditi neke vežbe dubokog disanja kako biste smirili um. Ovo će vam pomoći da se što bolje opustite tokom plutanja i iskoristite sve benefite ove terapije.
  • Treće, obratite pažnju na fizičku pripremu. Preporučuje se da se ne brijete neposredno pre plutanja, jer brijanje može izazvati osećaj peckanja na koži. Takođe, izbegavajte unos alkohola ili kofeina pre plutanja, jer to može uticati na vašu sposobnost da se duboko opustite.
  • Četvrto, pre nego što stignete na svoju plivačku destinaciju, obavezno ponesite svoj kupaći kostim, peškir i papuče. Možda ćete želeti i svoju omiljenu muziku, knjigu ili neki drugi predmet koji će vam pomoći da se osećate kao kod kuće. Odlučite da li želite plivati goli ili obučeni, jer je ovo vaša terapija i vaš izbor.
Na kraju, otvorite svoj um za novo iskustvo. Možda se na početku osećate malo nesigurno ili smešno, ali prepustite se procesu. Zatvorite oči, duboko udahnite i dozvolite sebi da se izgubite u osećaju slobode i težine koju pruža ovo jedinstveno iskustvo.

Benefiti terapije plutanjem

Terapija plutanjem ima brojne benefite, kako mentalne i psihičke, tako i fizičke. Ovo su samo neki od njih.

#1 Potpuna mentalna i fizička relaksacija

Terapija plutanjem nudi jedinstvenu priliku za potpunu fizičku i mentalnu relaksaciju. Visok udeo soli u vodi za plutanje pruža potporu telu, smanjuje pritisak na zglobove i mišiće i podstiče opuštanje. Voda u tanku je topla, što pomaže u opuštanju mišića, smanjenju upala i jačanje cirkulacije.
 
Osim toga, izolacija od spoljnog sveta i odsustvo senzacija doprinose smanjenju nivoa kortizola, hormona stresa, te podstiče proizvodnju endorfina, hormona sreće i zadovoljstva.

#2 Stimulacija kreativnosti i intuicije

Ovakva terapija takođe može imati pozitivan uticaj na vašu kreativnost i intuiciju. Bez spoljnih distrakcija i nadražaja, vaš um može slobodno lutati i istraživati nove ideje, bez ikakvih ograničenja. U tom stanju duboke relaksacije, vaša kreativnost može procvetati, omogućavajući vam da se povežete s dubljim delovima svog uma i otvorite se novim perspektivama

#3 Bolji kvalitet sna

Terapija plutanjem može imati pozitivan uticaj na kvalitet sna. Duboka relaksacija smanjuje nivoe stresa, što vam može pomoći da se opustite pre spavanja i lakše zaspite. Osim toga, iskustvo plutanja može poboljšati vašu svest o disanju i pomoći vam da se dublje povežete sa svojim dahom, što može doprineti boljem kvalitetu sna.

#4 Duboka introspekcija

Još jedan važan benefit terapije plutanjem je povećanje svesti o sebi i dublja introspekcija. Bez spoljnih distrakcija, možete se bolje povezati sa sobom i svojim unutrašnjim svetom. Terapija plutanjem može vam pomoći da se dublje upoznate sa svojim mislima, osećanjima i reakcijama.
 
Ovo iskustvo može pružiti dublji uvid u svoje obrasce ponašanja i uverenja, te vam omogućuje da radite na osobnom rastu i razvoju.

Iskustva nakon terapije plutanjem

Da bismo bolje razumeli kako terapija plutanjem funkcioniše i kakvi su benefiti u praksi, na jednom od foruma pronašli smo realna iskustva ljudi nakon ove terapije.

  • “Nikada pre nisam iskusila nešto ovako. Osećaj težine je nestao, a osećaj lebdenja me preplavio. Osećala sam se potpuno oslobođena svih misli i briga, kao da sam u svetu bez gravitacije. Kao da sam napunila svoje emocionalne baterije.”
  • “Terapija plutanjem je bila kao da sam se vratila u matericu. Osećala sam se zaštićeno, udobno i potpuno opušteno. Nakon terapije plutanjem sam se osećala kao da sam dobila novu perspektivu na svoje životne situacije i probleme. Ova terapija mi je pružila unikatno iskustvo koje ću zauvek pamtiti.”

  • “Nisam ni svestan koliko sam bio napet sve dok nisam iskusio terapiju plutanjem. Osetio sam kako se svi mišići u mom telu opuštaju, a stres se jednostavno topi. Tokom tretmana sam doživio duboku relaksaciju i osjećaj mira koji me pratio i nakon završetka tretmana.”

Koliko košta terapija plutanjem

Što se same cene tiče, ona se obično kreće od 3.000 do 4.000 dinara za sat vremena terapije. U tu cenu često su uključeni peškiri, bade mantil, papuče, fen za kosu i sve ostalo što vam može biti potrebno. Ipak, najbolje je da nazovete spa centar i detaljno se informišete, jer ponuda može varirati.

Share.
Leave A Reply

Exit mobile version