Obratite pažnju, ako želite da naučite kako poboljšati fokus i koncentraciju, biće vam potrebni fokus i koncentracija. Šalu na stranu, živimo u vremenu kada je naš fokus značajno narušen zbog loših navika i načina života. Zato postaje važnije nego ikada da na tome svesno radimo.
Društvene mreže, milion obaveštenja, stotine poziva i poruka, starenje… Sve ovo su faktori koji utiču na to da savremeni čovek ima značajnih problema kada je neophodno da se na nešto fokusira i taj fokus održi tokom vremena.
Bilo da ste učenik, student, ili ste već zaposleni, fokus i koncentracija biće vam neophodni kako biste mogli da se nosite sa svojim obavezama. Upravo zato smo odlučili da vam predstavimo 7 načina koji će vam to olakšati, ali prvo da razjasnimo koja je razlika između fokusa i koncentracije.
Razlika između fokusa i koncentracije?
Dok su nam i fokus i koncentracija neophodni da bismo obrađivali informacije na pravi način, ipak ova dva pojma nisu sinonimi. Fokus možemo definisati kao mogućnost da svoju pažnju usmerimo na jednu stvar u jednom trenutku, bez distrakcija. Koncentracija podrazumeva sposobnost da taj fokus održimo tokom vremena. Koncentracija je dakle mogućnost da duže vreme ostanete fokusirani.
Jeste li shvatili poentu, ili ste već izgubili koncentraciju?
Kako poboljšati fokus i koncentraciju?
Još uvek čitate tekst? Odlično, jer to znači da već učite kako da održite koncentraciju – čitajući bez prekida. Ovo je samo jedan od načina, a ovo su još neki od njih.
1. Eliminišite distrakcije
Kako da se fokusiramo ako smo konstantno izbombardovani informacijama? Odgovor je jednostavan, ugasite notifikacije, uključite režim fokusa na svojim uređajima, ili jednostavno ostavite telefon u drugoj prostoriji.
Takođe, korisno bi bilo ukoliko biste odvojili konkretne vremenske blokove za obavljenja određenih aktivnosti. Tokom ovih vremenskih blokova pronađite prostor u kom nećete biti izloženi distrakcijama, kao što je radna soba, kancelarija, ili kafić u kom vas niko ne poznaje.
2. Izbegavajte multitasking
Savremeni poslovi i gomila obaveza uslovili su ljude da obavljaju više zadataka istovremeno. Ovakav rad značajno poboljšava vašu produktivnost na radnom mestu, posebno kada je reč o rutinskim zadacima. Međutim brojni zadaci zahtevaju veću posvećenost i fokus, pa ovakav rad može biti i kontraproduktivan.
Ukoliko radite baš na takvim zadacima, bilo da spremate ispit ili kreirate strategiju oglašavanja, potrudite se da multitasking svedete na minimum.
3. Naspavajte se
Minimum sedam sati kvalitetnog sna je od krucijalnog značaja za fokus i koncentraciju. Mnoge studije pokazale su da nedostatak sna usporava naš mozak, otežavajući nam tako da se koncentrišemo, donosimo odluke i budemo produktivni.
Ukoliko u poslednje vreme loše spavate, ne brinite, niste jedini, a na tome se može raditi. Učinite sebi uslugu i pročitajte naš tekst o snu u kom ćete saznati kako da poboljšate san i kako će se to odraziti na vašu produktivnost i zdravlje.
4. Koristite pomodoro tehniku.
Pomodoro je tehnika koja podrazumeva rad u vremenskim intervalima. Jedino što vam je potrebno jeste tajmer i dobra volja. Odredite period od 25 minuta tokom kog ćete biti maksimalno fokusirani na zadatak koji obavljate, bez distrakcija, proveravanja poruka, mejlova i razgovora. Kada tajmer otkuca nakon 25 minuta, odredite sebi 5 minuta za odmor, proverite notifikacije, opustite se i sve ovo ponovite minimum 4 puta. Ukoliko želite da da saznate više o pomodoro tehnici, pročitajte naš tekst na ovu temu.
5. Odredite prioritete
Fokus i koncentracija značajno će vam biti olakšani ukoliko radite na nečemu što je zaista važno. Pošto je nemoguće biti fokusiran tokom celog dana, potrudite se da svoje najproduktivnije sate posvetite najvažnijim zadacima. Jedna od tehnika koja će vam pomoći u tome da odredite prioritete i odvojite važno od nevažnog jeste hitno/bitno matrica.
6. Trenirajte
Da, svoj mozak bi trebalo da tretirate kao mišić. Verovatno će vam u početku biti veoma teško da se fokusirate i koncentrišete, međutim, kao što je reč i sa mišićima, vremenom će postajati sve lakše. Zato se nemojte obehrabriti ukoliko vam u početku bude teško, ili gotovo nemoguće da fokus održite duže od par minuta.
Možda zvuči previše dobro da bi bilo istinito, ali u ovome vam mogu pomoći i različite igre poput sudokua, šaha, puzli, a neka od istraživanja pokazuju čak i da RPG video igre mogu imati pozitivan uticaj na naš mozak.
7. Hranite se zdravo
Birajte onu hranu koja hrani vaš mozak i pomaže vam da održite konstantni nivo šećera u krvi. Naglo podizanje šećera u krvi, a samim tim i energije, energetskim pićima ili kofeinom može zvučati kao dobar potez, međutim dugoročno posmatrano može imati brojne kontraefekte.
Potrudite se da jedete što više voća, povrća i zdravih masti, kako biste na pravi način nahranili svoj mozak i izbegli nagle promene raspoloženja i nivoa energije koje nam nezdrava hrana nudi.
Dobar fokus i koncentracija nije nešto što možete postići preko noći. Prvi korak jeste da shvatite da imate problem, a pošto čitate ovaj tekst vi ste verovatno ovaj korak već napravili. Sledeći korak jeste da počnete na svesnom nivou da radite na ovome, što će u početku verovatno biti veoma teško, međutim kao i svaka druga aktivnost, vremenom će postajati sve lakše.
Kada dostignete zadovoljavajući nivo fokusa i koncentracije, to ne samo da će poboljšati vaše performanse na poslu ili fakultetu, već i u privatnom životu. Pomoći će vam da pažljivije slušate sagovornika prilikom opuštenih razgovora, budete pažljiviji u saobraćaju ili budete mentalno prisutniji na putovanju, zato nemojte čekati, već se bacite na posao.
3 Comments
Pingback: Kada koristiti Google a kada Facebook reklame - Koje su razlike
Pingback: Top lista: Najbolje knjige za preduzetnike - Muskarci.rs
Pingback: Šta su pametni SMART ciljevi i kako ih primeniti u životu