Ako želiš da budeš džentlmen, a ne znaš odakle da počneš, ovaj članak otvoriće ti vrata u novi svet.
 
Biti džentlmen u današnje vreme uopšte nije jednostavno. To nije samo pitanje oblačenje ili ponašanja, već način života. Trendovi dolaze i prolaze, međutim biti džentlmen je nešto što je izvan vremena i što nikada ne izlazi iz mode.
 
 
Ne samo da će vas lepši pol više primećivati i poštovati, već ćete kao džentlmeni početi bolje da se ophodite i prema sebi, zavolećete sebe i počećete da radite na sebi.
 
 

 

 

Kako biti džentlmen?

Pošto sve više žena smatra da su džentlmeni “istrebljena vrsta”, smatrali smo da je neophodno napisati ovaj ultimativni vodič koji će muškarcima dati smernice i pomoći im da u sebi probude ono najbolje. Upravo zato, pred tobom je 30 saveta koji će vam pomoći da budete pravi džentlmen.

  • Džentlmen zna da sasluša. On ume pažljivo da sasluša sagovornika i onda smisleno odgovori. Bez upadanja u reč, bez prekidanja sagovornika na bilo koji način, jednostavno sluša.
  • Džentlmen ne ogovara. Njega ni najmanje ne zanimaju tračevi i svakodnevna ogovaranja. Nije zaljubljen u takav oblik drame i ne želi da o drugima priča loše. Kada nema šta dobro da kaže o nekom, on o toj osobi ne govori.
  • Ume da zapleše. Nije neophodno da budeš profesionalac, dovoljno je da savladaš osnovne plesne korake. Za to će ti biti potrebno par časova sa trenerom, ili par sati gledanja tutorijala na netu.
  • Džentlmen pomaže drugima. Bilo da je neko tebi blizak u nevolji, ili si na ulici naišao na psa kom je potreban veterinar, kao pravi džentlmen budi spreman da pomogneš onoliko koliko je u tvojoj moći.
  • On je samopouzdan, ali ne i arogantan. Iako većina ljudi ne pravi razliku između ova dva pojma, razlika je zapravo velika. Arogancija podrazumeva osećaj superiornosti u odnosu na druge. Samopouzdanje je poštovanje sebe, ali istovremeno i poštovanje drugih. Pravi džentlmen je samopouzdan, ali nikada arogantan.
  • Živi otvorenog uma. On nije tvrdoglav, spreman je da uči i otvoren za nove ideje i saznanja. Poštuje drugačije poglede na svet i ne osuđuje osobe koje se razlikuju, već ima podjednako poštovanja prema svima.
  • Džentlmen ume da popravlja stvari. Njemu nije potreban majstor kako bi zamenio sijalicu ili otčepio lavabo. Spreman je da zasuče rukave i dobro se snalazi u kući, a ne libi si ni da pomogne dami kada su kućni poslovi u pitanju.
  • On je iskren. Iako je istina nekada veoma neprijatna, džentlemen živi otvorenog srca i ne želi da ulepšava realnost. On je iskren i kada to boli, čak i kada je cena istine veoma visoka.
  • Džentlmen nije nasilan. On nema potrebu da dokazuje svoju snagu iživljavanjem nad slabijima jer zna da nasilje zapravo proizilazi iz slabosti. Naravno, on je jak, spreman je da odbrani sebe i svoju porodicu, ali nikada neće prvi isprovocirati sukob.
  • Svoju intimu čuva za sebe. Najveća noćna mora mnogih žena jeste muškarac koji će nakon provedene noći sa damom otići kod drugara i do detalja im ispričati dogodovštine. Upravo zato poštuj privatnost i nikada ne razgovaraj o ovakvim stvarima.
  • Džentlmen ispunjava obećanja. On nikada neće obećati ono što ne može da ispuni, a jednom kada obeća učiniće to bez odlaganja i zavlačenja.
  • On ne kasni. Njegovo vreme je vredno i poštuje ga, a da bi drugi poštovali njegovo vreme, zna da i on mora poštovati tuđe. Upravo zato džentlmen uvek dolazi na vreme i ne toleriše kašnjenje druge strane, osim kada za to postoji zaista dobar razlog.
  • Džentlmen otvara vrata dami. Ovo je jedan od manira koji danas retko možemo videti. Međutim, svakoj ženi prija kada joj muškarac otvori vrata, izvuče stolicu, da svoj kaput ako joj je hladno. Žene vole male znake pažnje.
  • On svoju damu ne čini ljubomornom. Koliko god mu se druge devojke nabacivale, on neće flertovati sa njima jer zna da njegovoj devojci biti neprijatno. On nema potrebu da na taj način sebi diže cenu.
  • Ne stavlja svoje bogatstvo u prvi plan. Bez obzira da li je milioner, ili radi za minimalac, on jednostavno zna da nije kulturno da o tome razgovara pred damom. Takve razgovore džentlmen obavlja na poslovnim sastancima, ili kada je sa svojim muškim društvom.
  • Ume da se obuče. On se neće pojaviti na zabavi u trenerci, ni na maratonu u cipelama. Pravi džentlmen ume da se obuče skladno prilici, ali i da svakoj odevnoj kombinaciji doda neki svoj lični pečat.
  • Džentlmen ne krivi druge za svoje neuspehe, a posebno ne svoju damu. On zna da je jedino on odgovoran za sopstveni život. Svi neuspesi su njegova odgovornost i svi uspesi su njegova zasluga.
  • On je uredan. Namešta krevet čim ustane, ne ostavlja stvari i prljave tanjire za sobom i nije mu potrebna mama da bi imao ispeglanu košulju. Pored toga, džentlmen vodi računa o ličnoj higijeni, uvek lepo miriše, neguje svoju kosu i bradu…
  • Ohrabruje druge. On ne želi da njegova supruga bude zavisna o njemu. Iako može da joj priušti sve što poželi, pravi džentlmen će svoju ženu uvek ohrabrivati da prati svoje snove, bez obzira o čemu ona sanja.
  • Džentlmen ne psuje. On je uljudan i vodi računa o svakoj svojoj reči, posebno kada je u društvu dame.
  • Džentlmen ume da ćuti. Postoje situacije kada je svaka reč suvišna i u kojima je dovoljan iskreni zagrljaj i podrška. Takve trenutke je važno prepoznati i ne kvariti ih suvišnim razgovorima.
  • Ume da udeli kompliment. Komplimenti koje žene najviše cene nisu oni na račun fizičkog izgleda. To su komplimenti koji se tiču njenih postupaka, ličnosti ili sitnih detalja koje možda ni ona sama ne primećuje.
  • Poštuje starije, a posebno roditelje. Ne postoji ništa neprivlačnije i nekulturnije od nepoštovanja starijih ili ogovaranja sopstvenih roditelja. Ako ne poštuješ roditelje, to je dobar signal ženi ili prijateljima da verovatno nećeš poštovati ni njih prvi put kada ne budu mogli da ti izađu u susret.
  • Ume da održava kontakt očima. On nema potrebu da skreće pogled tokom razgovora, gleda u stranu ili u zemlju. Bilo da razgovara sa suprugom, šefom ili potpunim strancem, on ljude gleda direktno u oči.
  • Ume da izgovori hvala i izvini. Ovo su reči koje danas sve ređe čujemo, međutim on se ne ustručava. Zahvaliće se čak i kada nema nikakve koristi od toga, a ako je negde pogrešio priznaće to i iskreno se izviniti.
  • Džentlmen ima samokontrolu. On se neće napiti u svakom izlasku, niti će pojesti sve kolače na slavi. On drži svoje nagone pod kontrolom i ne dozvoljava da nagoni kontrolišu njegov život.
  • On je zaštitnik. Ovde ne govorimo samo o zaštiti od provalnika ili napasnika. Govorimo o malim gestovima koji dami pružaju osećaj sigurnosti. Baš zato pravi džentlmen neće dozvoliti dami da sama ubije bubu, u šetnji će biti bliži kolovozu, kako bi dama bila zaštićena od automobila, a kada pada kiša potrudiće se da njegov dama ostane suva, čak iako to znači da će on pokisnuti.
  • Ljubazan je prema svima. Bilo da razgovara sa predsednikom države ili čistačicom, on svima pokazuje isti nivo poštovanja i ljubaznosti. Na muškarcu ništa nije neprivlačnije nego kada pokušava da ponizi druge kako bi uzdigao sebe, i to ne tvrdimo mi, već žene same.
  • Kupuje poklone i usrećuje bliske ljude. On razume da pokloni nisu privilegija rezervisana za rođendane i slavlja. Bilo da je u pitanju dama ili prijatelj, mali znak pažnje će svakom prijati, a džentlmen želi da ljudima u njegovom okruženju bude prijatno.
  • Džentlmen je vredan. On je proaktivan i spreman da zasuče rukave. Onda kada nema posla, sam će ga stvoriti, umesto da gubi vreme ispred televizora.
Činjenica je da u današnje vreme ima sve manje džentlmena. Dobra vest jeste da biti džentlmen nije nešto što nam je svima urođeno, već nešto na čemu se može raditi i veština koja se vremenom može razviti. Zato sada kada ste pažljivo pročitali naš vodič, zasucite rukave i počnite da radite na sebi, jer svetu su potrebni džentlmeni.
 
 

 

 

Share.

3 Comments

  1. Pingback: Bonton u restoranu - Zlatna pravila koja morate poštovati

  2. Pingback: Kako se pravilno puši tompus: Kompletan vodič za početnike

  3. Pingback: Pokloni za žene: Ultimativni vodič za sve prilike

Leave A Reply

Exit mobile version