Kada govorimo o uživanju u duvanskim proizvodima, pušenje tompusa je najprestižniji i najluksuzniji oblik. Tompusi su nastali pre više od 600 godina i od samog nastanka bili su rezervisani za hedoniste i pripadnike najviših društvenih slojeva. Stvari su se od tada dosta promenile, pa danas ne morate biti plemić kako biste sebi priuštili ovaj užitak.
 
Ukoliko ste novi u svetu tompusa, pripremili smo vam kompletan vodič koji će vas provesti kroz proces izbora, kupovine, pripreme, pušenja i čuvanja tompusa.

Kako odabrati tompus

Ukoliko ste rešili da uplovite u svet hedonizma, prvi korak jeste izbor i kupovina prvog tompusa. Ovo može biti zaista izazovno, jer na tržištu postoji veliki broj njih koji se razlikuju po veličini, jačini, obliku, aromi…
 
Naša preporuka jeste da kao početnik izaberete neki od manjih tompusa, kako ne biste morali da mu posvetite sate pušeći ga. Takođe, manji tompusi su po nekom nepisanom pravilu blaži, pa ćete se lakše navići na njih.
 
Kada je reč o kvalitetu, kao početnik, nema potrebe da kupujete preskupe tompuse. Njih često krase suptilne arome koje početnici ne mogu osetiti, pa bi kupovina takvih tompusa na samom početku bilo bacanje para. Sa druge strane, izbegavajte najjeftinije tompuse jer oni mogu biti previše gorki i nekvalitetni, pa vam mogu stvoriti loš utisak o tompusima i narušiti vam užitak.
 
Odaberite zlatnu sredinu, odnosno tompuse srednje veličine i cene između 10 i 15 evra.

Koje vrste tompusa postoje?

Na tržištu se može naći veliki broj različitih vrsta tompusa. Neke od najpopularnijih su sledeće.

  • Robusto: Ovo je najpopularnija vrsta tompusa. On je kratak i debeo. Tokom pušenja formiraju gust i jak dim, a obično gori 30-60 minuta.
  • Corona: Predstavlja standard među tompusima. Tradicionalno je korona dužine 14cm i gori značajno kraće od robusto tompusa.
  • Belicoso: Kratak i debeo tompus piramidalnog oblika. Glava tompusa je sužena kako bi zbog svog obima lakše stao u usta.
  • Lonsdale: Ovi tompusi su duži i tanji od Corone. Oni su elegantni i često značajno slabiji od Robusta.

Koliko koštaju tompusi

Najjeftiniji tompusi u Srbiji mogu se naći po ceni od 300 dinara, odnosno 3 evra. Ovo su tompusi koje ljudi često kupuju za svadbe i slične proslave u svrhu privlačenja pažnje. Međutim, ukoliko se nalazite u ozbiljnom društvu, izbegavajte da kupujete ovakve tompuse, jer se njihov (ne)kvalitet vidi na prvi pogled.
 
Kao što smo rekli, ukoliko ste početnik najbolje je da konzumirate tompuse čija se cena kreće između 10 i 15 evra. Neki od tompusa u ovom cenovnom rangu jesu Romeo Y Julieta No.2; Montecristo No.5; Partagas Senior…
 
Za one sa malo dubljim džepom i iskustvom postoje tompusi čija se cena kreće i preko 100 evra. Ipak, treba imati ukusa i ne bacati novac. Biće sasvim dovoljno ukoliko se zadržite na Cohiba tompusima (poput Tihomira Stojkovića) čija je cena od 50 do 80 evra.
 
Foto: Printscreen/Instagram

Priprema tompusa za pušenje

Bez obzira za koji tompus ste se odlučili, pre pušenja biće potrebna kratka priprema. Osnovna priprema podrazumeva sečenje tompusa i uklanjanje trakice.

Za sečenje tompusa koriste se sekači napravljeni specijalno za te prilike, u formi giljotine. Postoji mnogo različitih vrsta giljotina, a izbor je na vama. Ipak, koji god da odaberete, važno je da mora biti kvalitetan i oštar kako ne bi “lomio” tompus, već ga hiruški precizno isekao.

Sekačem se uklanja zaobljeni deo tompusa koji se kasnije stavlja u usta.

Kako se pali tompus

Za paljenje tompusa mogu se koristiti i upaljači i šibice.

Ukoliko je upaljač vaš izbor, potrudite se da ne koristite onaj kojim biste palili cigarete. Tompusi su hedonizam i kako bi doživljaj bio potpun najbolje je koristiti premium upaljače napravljene specijalno za te prilike.

Ukoliko se ipak odlučite za korišćenje šibica, važno je da u obzir uzmete to da je za paljenje tompusa potrebno vreme. Kako ne biste potrošili kutiju običnih šibica, upotrebite one koje su specijalno napravljene za ove prilike. One su duže od običnih i napravljene od posebne vrste drveta.

Tompus palite držeći ga u ruci, na par milimetara od plamena. Poenta je tompus paliti polako, kako bi se arome srazmerno oslobađale i izbegao zagoreli ukus. Kada tompus polako počne da gori, ostavite ga tridesetak sekundi pre nego što povučete prvi dim.

Iskusni uživaoci tompusa preporučuju da umesto prvog “cima”, zapravo dunete u tompus, kako biste na taj način “izbacili” nagomilane hemikalije i dim.

Kako se pravilno puši tompus

Sada kada je sve spremno, možete se prepustiti užitku.

Prvo i osnovno pravilo jeste da se tompusi ne puše kao obične cigarete. Dim tompusa nemojte uvlačiti u pluća, jer je daleko jači od obične cigarete. Čak i pušači sa dugim stažom ne bi izdržali da se ne zakašlju.

Drugo pravilo jeste da tompus ne treba treskati o pikslu kao običnu cigaretu. Pepeo na vrhu tompusa ima važnu ulogu jer će ga zaštititi od pregrevanja i prebrzog gorenja.

Treće pravilo kaže da nikada ne treba povući više od dva dima zaredom. Tompusima je potrebno hlađenje i zato se preporučuje da dim povlačite na svakih 60ak sekundi.

Poslednje i najvažnije pravilo jeste da u tompusima treba uživati. Potrudite se da ih konzumirate u trenucima kada im se zaista možete posvetiti i osetiti najviši stepen hedonizma.

Kako se čuvaju tompusi

Čuvanje tompusa je filozofija za sebe. Kako bi tokom dužeg vremena ostali sveži i zadržali odgovarajući nivo vlažnosti, potrebno je posvetiti im malo pažnje.

Ukoliko tompuse ostavite u toploj prostoriji, blizu izvora toplote i svetolosti, oni već nakon par sati mogu izgubiti na kvalitetu. Zato se tompusi najčešće čuvaju u hjumidoru. To je elegantna kutija napravljena od posebne vrste drveta kako bi očuvao vlažnost i konstantnu temperaturu. Kvalitetan hjumidor oponaša atmosferu tropskog ostrva, a u njemu tompusi mogu ostati sveži i više godina.

Za kraj, ovaj tekst, kao i tompuse generalno, sveli bismo na odlomak iz dela Iva Andrića.

“Tada je uvideo kakvo je blago ta stalna vatrica pred vidom i taj modrikast dim koji golica oči i grlo, i omogućuje čoveku da pusti suzu bez plača, da udahne duboko i izdahne vazduh, a da se to ne zove uzdah. Otad mu je godinama svetlila ta vatra pred očima ili sagorevala među prstima. Taj dim, uvek isti ali i uvek drukčiji, odvraćao mu je misao od onog čega se bojao, i u izuzetno srećnim časovima odvodio ga u potpunu izgubljenost i zaborav; hranio ga je kao hleb i tešio kao drug. Noću je sanjao da puši kao što drugi sanjaju susret sa onima koje vole”

 
 

 

 

Share.
Leave A Reply

Exit mobile version