Kako odabrati tompus
Koje vrste tompusa postoje?
Na tržištu se može naći veliki broj različitih vrsta tompusa. Neke od najpopularnijih su sledeće.
- Robusto: Ovo je najpopularnija vrsta tompusa. On je kratak i debeo. Tokom pušenja formiraju gust i jak dim, a obično gori 30-60 minuta.
- Corona: Predstavlja standard među tompusima. Tradicionalno je korona dužine 14cm i gori značajno kraće od robusto tompusa.
- Belicoso: Kratak i debeo tompus piramidalnog oblika. Glava tompusa je sužena kako bi zbog svog obima lakše stao u usta.
- Lonsdale: Ovi tompusi su duži i tanji od Corone. Oni su elegantni i često značajno slabiji od Robusta.
Koliko koštaju tompusi
Priprema tompusa za pušenje
Kako se pali tompus
Za paljenje tompusa mogu se koristiti i upaljači i šibice.
Ukoliko je upaljač vaš izbor, potrudite se da ne koristite onaj kojim biste palili cigarete. Tompusi su hedonizam i kako bi doživljaj bio potpun najbolje je koristiti premium upaljače napravljene specijalno za te prilike.
Ukoliko se ipak odlučite za korišćenje šibica, važno je da u obzir uzmete to da je za paljenje tompusa potrebno vreme. Kako ne biste potrošili kutiju običnih šibica, upotrebite one koje su specijalno napravljene za ove prilike. One su duže od običnih i napravljene od posebne vrste drveta.
Tompus palite držeći ga u ruci, na par milimetara od plamena. Poenta je tompus paliti polako, kako bi se arome srazmerno oslobađale i izbegao zagoreli ukus. Kada tompus polako počne da gori, ostavite ga tridesetak sekundi pre nego što povučete prvi dim.
Iskusni uživaoci tompusa preporučuju da umesto prvog “cima”, zapravo dunete u tompus, kako biste na taj način “izbacili” nagomilane hemikalije i dim.
Kako se pravilno puši tompus
Sada kada je sve spremno, možete se prepustiti užitku.
Prvo i osnovno pravilo jeste da se tompusi ne puše kao obične cigarete. Dim tompusa nemojte uvlačiti u pluća, jer je daleko jači od obične cigarete. Čak i pušači sa dugim stažom ne bi izdržali da se ne zakašlju.
Drugo pravilo jeste da tompus ne treba treskati o pikslu kao običnu cigaretu. Pepeo na vrhu tompusa ima važnu ulogu jer će ga zaštititi od pregrevanja i prebrzog gorenja.
Treće pravilo kaže da nikada ne treba povući više od dva dima zaredom. Tompusima je potrebno hlađenje i zato se preporučuje da dim povlačite na svakih 60ak sekundi.
Poslednje i najvažnije pravilo jeste da u tompusima treba uživati. Potrudite se da ih konzumirate u trenucima kada im se zaista možete posvetiti i osetiti najviši stepen hedonizma.
Kako se čuvaju tompusi
Čuvanje tompusa je filozofija za sebe. Kako bi tokom dužeg vremena ostali sveži i zadržali odgovarajući nivo vlažnosti, potrebno je posvetiti im malo pažnje.
Ukoliko tompuse ostavite u toploj prostoriji, blizu izvora toplote i svetolosti, oni već nakon par sati mogu izgubiti na kvalitetu. Zato se tompusi najčešće čuvaju u hjumidoru. To je elegantna kutija napravljena od posebne vrste drveta kako bi očuvao vlažnost i konstantnu temperaturu. Kvalitetan hjumidor oponaša atmosferu tropskog ostrva, a u njemu tompusi mogu ostati sveži i više godina.
Za kraj, ovaj tekst, kao i tompuse generalno, sveli bismo na odlomak iz dela Iva Andrića.
“Tada je uvideo kakvo je blago ta stalna vatrica pred vidom i taj modrikast dim koji golica oči i grlo, i omogućuje čoveku da pusti suzu bez plača, da udahne duboko i izdahne vazduh, a da se to ne zove uzdah. Otad mu je godinama svetlila ta vatra pred očima ili sagorevala među prstima. Taj dim, uvek isti ali i uvek drukčiji, odvraćao mu je misao od onog čega se bojao, i u izuzetno srećnim časovima odvodio ga u potpunu izgubljenost i zaborav; hranio ga je kao hleb i tešio kao drug. Noću je sanjao da puši kao što drugi sanjaju susret sa onima koje vole”