Voda je esencijalna za naše preživljavanje. Ona je ključni sastojak našeg tela, a u prilog tome ide činjenica da je ljudski organizam sastavljen od oko 60% vode. Zbog toga je od izuzetne važnosti da održavamo adekvatan nivo hidratacije, kako bi naše telo moglo pravilno da funkcioniše. Nažalost, često zaboravljamo da pijemo dovoljno vode ili jednostavno ne obraćamo pažnju na znakove dehidracije, što može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema.
 
Voda ima ključnu ulogu u regulaciji telesne temperature, održavanju krvnog pritiska, transportu hranljivih materija i kiseonika do ćelija, kao i uklanjanju toksina iz organizma. Takođe, voda je neophodna za pravilno funkcionisanje bubrega, koji igraju važnu ulogu u uklanjanju viška tečnosti i toksina iz organizma.

Šta je dehidracija

Dehidratacijom se označava negativan bilans vode u organizmu. Do ovog stanja se može doći usled akutnih oboljenja poput bronhitisa ili dijabetesa, preterane fizičke aktivnosti koja izaziva znojenje, raznih stvari koje za posledicu imaju povraćanje ili dijareju, ali najčešće to bude usled nemara.
 
Simptomi dehidracije mogu se razlikovati od blagih do ozbiljnih, a neke od njih su suva usta, vrtoglavica, umor, glavobolja, promene raspoloženja i smanjena koncentracija. Ukoliko se ne obrati pažnja na ove znakove, mogu se pojaviti ozbiljniji simptomi kao što su povišena temperatura, brzi otkucaji srca, grčevi u mišićima, pa čak i kolaps.

Uzroci dehidracije

Postoji nekoliko razloga zbog kojih se može dogoditi dehidracija.

Nedovoljan unos vode

Jedan od najčešćih uzroka dehidracije je nedovoljan unos vode. Kada u organizam ne unosimo dovoljno tečnosti, telo ne može obavljati svoje funkcije i održavati balans. Preporučena količina vode koju bi odrasla osoba trebala piti dnevno iznosi oko 2 litra. Ipak, to se može razlikovati u zavisnosti od fizičkih aktivnosti, težine, zdravstvenog stanja i drugih faktora.

Prekomerno znojenje

Ako se prekomerno znojimo, posebno u uslovima visoke temperature i vlažnosti vazduha, možemo izgubiti velike količine vode iz organizma. Sportisti, ljudi koji se bave teškim fizičkim radom i osobe koje žive u vrućim područjima posebno su osetljivi na dehidraciju uzrokovanu prekomernim znojenjem.

Povraćanje i dijareja

Povraćanje i dijareja mogu dovesti do značajnog gubitka tečnosti i elektrolita. Ovo se često događa kod virusnih infekcija, gastroenteritisa ili sindroma nemirnih creva.

Pojačana fizička aktivnost

Tokom fizičke aktivnosti, telo gubi tečnost kroz znojenje kako bi održalo normalnu telesnu temperaturu. U slučaju da se ne nadoknadi dovoljno tečnosti, može doći do dehidracije.

Upotreba određenih lekova

Neki lekovi, poput diuretika, koji se koriste za lečenje visokog krvnog pritiska, mogu povećati izlučivanje vode iz tela, što može dovesti do dehidracije.

Simptomi dehidracije

Neki od simptoma koji se najčešće javljaju kada naše telo izgubi previše vode jesu:
  • Loš zadah
  • Iscrpljenost
  • Promenljivo raspoloženje
  • Taman urin/ teško uriniranje
  • Naduvenost, podbulost
  • Poteškoće sa mršavljenjem/ lako dobijanje na težini
  • Tamni podočnjaci
  • Zatvor
  • Neelastična, suva koža
  • Neznojenje
  • Glavobolja
  • Grčevi u mišićima
  • Ispucale usne
  • Konstantna pospanost, usporenost

Šta kada osetite simptome dehidracije

Prva stvar koju trebate učiniti je popiti vodu ili drugu tečnost koja sadrži elektrolite. Ako vam je teško da pijete velike količine vode odjednom, pokušajte piti manje količine u redovnim intervalima. Takođe, izbegavajte pića koja sadrže alkohol i kofein, jer oni mogu imati diuretski efekati pogoršati dehidraciju.
 
Na primer, ako ste napolju tokom letnjeg, vrućeg dana i osećate umor, vrtoglavicu i suva usta, to bi mogli biti simptomi dehidracije. U tom slučaju, pronađite hladno mesto i popijte vodu ili elektrolitski napitak. Slično tome, ako ste sportista koji se sprema za dugotrajno vežbanje, važno je osigurati adekvatan unos tečnosti pre, tokom i nakon aktivnosti kako biste sprečili dehidraciju.
 
Ukratko, prepoznavanje simptoma dehidracije je ključno za sprečavanje ozbiljnih posledica. Stoga, ako primetite bilo koji od navedenih simptoma, ne zanemarujte ih. Popijte dovoljno tečnosti, izbegavajte prekomerno znojenje i pazite na svoje zdravlje.

Prevencija dehidracije

Prevencija dehidracije je ključna za održavanje zdravog i uravnoteženog tela. Jedan od načina na koji možete sprečiti dehidraciju jeste redovan unos adekvatne količine tečnosti.
 
Ako radite u kancelariji, ponesite bocu vode sa sobom i pijte je tokom celog dana. Ako se bavite sportom ili vežbate, pijte dovoljno tečnosti pre, tokom i nakon aktivnosti kako biste nadoknadili izgubljenu tečnost. Takođe, konzumirajte hranu koja sadrži visoki postotak vode, poput voća i povrća.
 
Osim toga, izbegavajte alkohol i kofein, jer oni mogu izazvati diuretski učinak i povećati rizik od dehidracije. U slučaju vrlo visokih temperatura, izbegavajte boravak na suncu tokom najtoplijeg dela dana i potražite hladno mesto gde možete popiti vodu.
 
Sledeći ove jednostavne savjete, možete smanjiti rizik od dehidracije i održati telo hidriranim, čime ćete osigurati optimalno funkcioniranje svih organa.
Share.
Leave A Reply

Exit mobile version