Kožna jakna je jedan od onih komada odeće koji može da traje godinama. Međutim, da bi to zaista bilo tako, važno je održavati je na pravi način.

U ovom tekstu ćemo pokriti sve što treba da znate vezano za održavanje kožne jakne. Od prvog čišćenja i sušenja do popravki i održavanja u zimskim uslovima. Otkrićemo i kako ispolirati jaknu, da li se jakna sme prati u veš mašini, da li se može farbati i koliko to košta?

Održavanje kožne jakne

  • Držite kožnu jaknu suvom. Izbegavajte da je nosite kada je napolju kiša. U slučaju da vam se kožna jakna nakvasila, osušite je što pre je moguće.
  • Odlažite je pravilno. Nikada ne ostavljajte kožnu jaknu presavijenu duže vreme, jer tako može popucati. Potrudite se da uvek kada je ne nosite bude okačena na ofingeru. Odlažite je tako da ne bude pretrpana drugom garderobom, jer je koži potrebno prostora. Takođe, izbegavajte da je izlažete sunčevoj svetlosti dugo, jer može izbledeti.
  • Ne izlažite kožnu jaknu toploti. Toplota može dovesti do isušivanja i pucanja kože. Ukoliko je jakna mokra, nikada je nemojte sušiti direktno na radijatoru. Takođe, ne pokušavajte da sami peglate kožnu jaknu, jer joj možete naštetiti.

Kako očistiti kožnu jaknu

Pre nego što se bacite na čišćenje kožne jakne, obavezno proverite od koje vrste kože je sačinjena. Ukoliko je u pitanju nubuk ili antilop koža, najbolje je da čišćenje prepustite profesionalcima.
 
Kožna jakna nikada ne bi trebalo da bude potopljena u vodu ili prana u veš mašini. Najbolje je jaknu redovno čistiti i brisati vlažnom krpom kako se nečistoće ne bi nagomilavale. Da biste uklonili prljavštinu, masnoću i laganije mrlje, koristite vlažnu krpu i vodu sa sapunicom. Kožu laganim pokretima brišite, bez agresivnog trljanja i potrudite se da jaknu tom prilikom ne navlažite previše. Nakon čišćenja osušite je na sobnoj temperaturi, bez izlaganja direktnom izvoru toplote.
 
Takođe, jaknu uvek čuvajte u suvim uslovima, kako biste izbegli pojavu buđi.

Kako osvežiti kožnu jaknu

Ukoliko imate kožnu jaknu koju niste nosili godinama, ili ste pronašli maminu kožnu jaknu iz 80ih, biće potrebno da je malo osvežite.
 
Kako biste joj vratili stari sjaj, prvo je pažljivo očistite. Lagano je prebrišite vlažnom krpom kako biste uklonili prašinu i masnoće. Nakon što je osušite na sobnoj temperaturi, posvetite se hidriranju. Na kožu nanesite neki od losiona ili krema napravljenih za tu svrhu i laganim pokretima utrljajte. Ovo će pomoći da kožna jakna ponovo zablista.
 
Ukoliko nakon hidriranja na koži primetite fleke, najbolje je da se obratite profesionalnom kožaru ili jaknu odnesete na hemijsko čišćenje.

Kako čuvati kožnu jaknu tokom leta

Iako se većina ljudi kožnih jakni seti samo tokom zime, njih je potrebno održavati i tokom leta. Kako bi vam jakna što duže trajala, tokom leta je čuvajte na suvom i hladnom mestu. Držite je podalje od sunčeve svetlosti, redovno je čistite i vlažite.
 
Obavezno jaknu okačite na što širi drveni ofinger. Izbegavajte žičane ofingere, jer tokom vremena mogu stvoriti nepravilnosti i izbočine na ramenima jakne.

Farbanje kožne jakne i cena farbanja

Tokom vremena desiće se da koža izbledi, pa ćete verovatno poželeti da je ofarbate. Farbanje kožne jakne je uvek bolje od kupovine nove. Ne samo da ćete uštedeti brdo novca, već je to mnogo odgovornije prema našoj planeti. Bilo da želite da osvežite boju svoje jakne, ili je ofarbate u neku tamniju boju, uvek je najbolje to prepustiti profesionalcu.
 
Cena farbanja obično će zavisiti od više faktora. Pre svega od boje, dužine jakne i stanja u kom se ona nalazi. Konkretnu cenu reći će vam profesionalac, nakon što jaknu pregleda, a to će vas okvirno koštati između 40 i 70 evra.

Šta kada kožna jakna neprijatno miriše

Koža je prirodni materijal, tako da je normalno da će tokom vremena pokupiti mirise iz okruženja. Najčešće se ovaj problem javlja nakon boravka u neprovetrenim prostorijama ili usled čuvanja kožne jakne u vlažnim uslovima.
 
U ovim situacijama, stručnjaci preporučuju da kožnu jaknu očistite na sledeći način. Pomešajte podjednaku količinu sirćeta i vode, blago navlažite krpu tom tečnošću i nežnim pokretima istrljajte kožnu jaknu. Potrudite se da jaknu ne okvasite previše, a kada završite osušite je promaji ili u dobro provetrenoj prostoriji.
 
 

 

 

Pranje kožne jakne u mašini

Kao što smo više puta pomenuli, ukoliko ne želite da je uništite, kožnu jaknu nemojte prati u mašini. Takvo pranje je agresivno i moglo bi isprati prirodna ulja sa jakne, pa bi nakon sušenja ona mogla potpuno da ispuca.
Share.

1 Comment

  1. Pingback: Nega kožne obuće: Kompletan vodič, trikovi i saveti

Leave A Reply

Exit mobile version