Iako mnogima nega kožne obuće deluje komplikovano, uz veoma malo truda ovakva obuća može trajati decenijama.
Kod kožne obuće, situacija je ista kao i kod nege vlastite kože. Kako bi blistala, neophodno joj je posvetiti malo pažnje. Međutim, za razliku od kože koja je živa i dobija negu i iznutra, kožna obuća biće negovana samo onoliko koliko joj pažnje posvetite.
U nedostatku nege kožna obuća može se osušiti, popucati ili oštetiti na bilo koji drugi način – ali ne može popraviti samu sebe. Upravo zato vam donosimo kompletan vodič koji će razjasniti sve nedoumice i produžiti životni vek vaše kožne obuće.
Kako negovati kožnu obuću
Kada je reč o negovanju kožne obuće, postoji par jednostavnih pravila koje treba ispoštovati.
1. Nemojte nositi isti par kožne obuće svakog dana
Koža diše i treba joj dati prostora. Preporuka je da uvek imate bar dva para kožne obuće koje ćete nositi naizmenično i tako izbeći da isti par nosite dva dana zaredom.
Naša stopala se tokom dana znoje, a kožna obuća poput sunđera upija svu vlagu. Ukoliko isti par kožne obuće nosimo svakodnevno, vlaga će se nataložiti i one neće imati vremena da se osuše, što će dovesti do njihovog bržeg propadanja.
2. Čistite kožnu obuću nakon svakog nošenja
Nakon svakog nošenja, poželjno je ukloniti nečistoće sa obuće. Najbolje je da to uradite čim se izujete, jer na taj način nečistoće neće imati vremena da se natalože.
Za svakodnevno čišćenje možete koristiti suvu ili blago vlažnu krpu. Nema potrebe za korišćenjem hemikalija, jer bi prečesto nanošenje moglo oštetiti kožu. Međutim, ukoliko ste propustili čišćenje par dana i prljavština se već nataložila, biće vam neophodna četka. Najbolje je izabrati mekanu četku od prirodnih materijala, odnosno od prirodnih dlaka.
3. Koristite drvene uloške za obuću
Ovo je korak u nezi kožne obuće koji mnogi preskaču jer ne razumeju koliko je važan. Drveni ulošci za cipele ne samo da će pomoći da obuća ne izgubi oblik, savije se i iskrivi, već će i upiti višak vlage.
Ovakvi ulošci koštaju između 30 i 40 evra, napravljeni su od kedrovine i mogu trajati godinama, pa čak i decenijama. Ukoliko posedujete kvalitetnu i skupu kožnu obuću, nemojte dozvoliti da zbog malih ulaganja one tokom vremena izgube svoj premium izgled.
4. Izbegavajte vlažno vreme
Ovo bi trebalo da postane pravilo. Ukoliko želite da vam kožna obuća duže traje, izbegavajte nošenje tokom kišnog vremena. Ovo je posebno važno tokom zime jer se u snegu često nalazi so i druge abrazivne hemikalije koje mogu oštetiti površinski sloj kože.
Ukoliko se ipak desi da se vaša kožna obuća okvasi, nikako je nemojte sušiti pored radijatora ili drugog izvora toplote. Ako to uraditi, velike su šanse da će kožna obuća popucati ili se odlepiti. Naša preporuka jeste da kožnu obuću sušite na sobnoj temperaturi, daleko od izvora toplote, ali i svetlosti.
5. Polirajte kožnu obuću jednom mesečno
Kao što ne želite da se vaša kožna obuća ovlaži, isto tako ne želite ni da ona bude previše suva. Kako biste izbegli nastanak sitnih pukotina i preloma, kožnu obuću polirajte bar jednom mesečno, ili nakon 10ak nošenja.
Kada birate čime ćete polirati kožnu obuću, možete se odlučiti za klasičnu kremu ili onu sa visokim sadržajem voska. Krema će na pravi način hidrirati kožu i kreirati prirodni izgled, dok vosak kožnoj obući pruža visoki sjaj. Samim tim, odluka je na vama i zavisi od onoga što želite da postignete.
Poliranje obavite tako što ćete kremu naneti na kožu u veoma tankom sloju, a zatim utrljati kružnim pokretima i krpom posebno napravljenom za poliranje.
6. Pravilno čuvajte kožnu obuću
Onda kada svoju kožnu obuću ne nosite, važno je da je pravilno odložite. Kožnu obuću čuvajte daleko od izvora svetlosti i toplote. Naša preporuka jeste da kožnu obuću čuvate u originalnim kutijama.
Pre odlaganja uverite se da je obuća potpuno suva i čista. Odlaganje vlažne obuće može biti fatalno jer se na koži tokom vremena može pojaviti buđ i neprijatni mirisi.
Oprema za održavanje kožne obuće
Kako biste pravilno održavali kožnu obuću biće neophodno da uložite u opremu.
To će vas u najboljem slučaju koštati 50ak evra, što na prvu može delovati jako skupo. Međutim, ukoliko vodite računa o svom stilu i značajnije sume novca izdvajate za kvalitetnu obuću, ova suma biće zanemarljiva u odnosu na to koliko će produžiti vek trajanja obući.
- Četka za poliranje kožne obuće. Četke za ovu namenu najčešće se prave od konjskih dlaka, a cene se kreću od 5 do 7 evra. Važno je da četka bude od prirodnih materijala kako ne bi oštetila obuću.
- Drveni ulošci za obuću. Kao što smo već pomenuli, ovakvi ulošci prave se najčešće od kedrovog drveta i njihova namena jeste da očuvaju oblik obuće. Kada je reč o nezi kožne obuće ulošci su najveća investicija. Cena se kreće od 30 do 40 evra, a pošto drvo upija vlagu i mirise ne preporučuje se kupovina polovnih uložaka.
- Krema za obuću i aplikator. Potrudite se da ne štedite kada kupujete kremu za poliranje obuće i da njena boja bude prilagođena boji obuće.
- Mekana krpa. Kada je reč o krpi za čišćenje obuće, najbolje je odabrati onu od mikrovlakana.
- Sprej za impregnaciju. Ovaj element u negovanju kožne obuće je jako važan jer je štiti od vlažnosti. Ukoliko kožnu obuću nosite i kada napolju ne sija sunce, impregnacija je obavezan korak. Sprejevi za impregnaciju često ne koštaju više od 3 evra.
Šta je impregnacija obuće
Impregnacija kožne obuće je proces koji se koristi za zaštitu kože od vlage i prljavštine. Ovaj proces je posebno važan za kožnu obuću koja se često koristi u vlažnim uslovima. Impregnacija ne samo da će produžiti vek vašoj obući, već će je učiniti i udobnijom za nošenje jer vlaga iz spoljašnjosti neće probijati unutar obuće.
Postoji nekoliko različitih proizvoda za impregnaciju kožne obuće, od kojih su najčešći impregnacijski sprejevi i tečnosti za impregnaciju. Impregnacijski sprejevi se nanose na kožnu obuću pomoću sprej boce, dok se tečnosti nanose pomoću krpe ili četke. Kako biste dobili najbolje rezultate, preporučuje se da se kožna obuća prvo temeljno očisti pre impregniranja.
Impregnacijski proizvodi su dostupni u različitim cenama i kvalitetu. Jeftiniji proizvodi mogu biti manje učinkoviti, dok su skuplji proizvodi obično boljeg kvaliteta i traju duže. Okvirno, cena spreja ne prelazi 5 evra.
Preporučuje se da se kožna obuća impregnira svakih nekoliko meseci, zavisno o tome koliko se često koristi i u kojoj se okolini nalazi. To će pomoći da se obuća održi u dobrom stanju i da joj se produži životni vek.
Popravka kožne obuće
Ukoliko se vaš omiljeni par kožne obuće oštetio, odlepio ili izbledeo, nemojte očajavati. Obućarski zanat je danas gotovo zaboravljen, ali se i dalje mogu naći kvalitetni obućari koji će vašoj oštećenoj kožnoj obući udahnuti novi život. Cene usluga variraju od grada do grada, a evo koliko koštaju neke od najčešćih popravki.
- Farbanje kožne obuće – 4.000rsd odnosno 35 evra
- Izbeljivanje đonova – 1.500rsd odnosno 13 evra
- Skraćivanje čizama – 1.500rsd odnosno 13 evra
- Proširivanje i sužavanje čizama – 3.000rsd odnosno 25 evra
- Ručno šivenje – 1.200rsd po satu, odnosno 10 evra
- Kompletno lepljenje od 800rsd odnosno 7 evra
- Ugradnja novih đonova – 2.500rsd odnosno 22 evra
- Poliranje obuće – 1.200rsd odnosno 10 evra
U slučaju manjih popravki, to možete obaviti i u sopstvenoj režiji uz odgovarajuće alate. Međutim, ukoliko niste sigurni u svoje sposobnosti, nemojte rizikovati da upropastite obuću i popravku prepustite profesionalcu.
Tipovi kože
Postoji više različitih tipova kože od kojih se pravi obuća. Način na koji ćete negovati svoju kožnu obuću u velikoj meri zavisi od tipa kože od kog je napravljena.
-
Lakovana koža
Ovaj materijal se odlikuje sjajnim i svilenkastim izgledom, što ga čini idealnim za izradu šik i elegantnih cipela. Obuća napravljena od lakovane kože se odlikuje visokom otpornošću na vodu i habanje, što joj daje dugotrajnost i izdržljivost. Ona se može naći u različitim bojama i stilovima, od klasičnih do modernih, što joj omogućava da se prilagodi različitim potrebama i zahtevima tržišta.
Međutim, lakovana koža može biti sklona ogrebotinama i lomljivosti, te je potrebno biti pažljiv prilikom čišćenja i održavanja. Ukoliko se pravilno održava, obuća od lakovane kože može biti izuzetno dugotrajna i elegantna
Nappa koža
Nappa koža se dobija od goveđe kože. Karakteriše je glatka i meka tekstura i često se koristi za izradu različitih vrsta obuće, torbi i modnih dodataka. Ona se takođe često koristi za izradu jakni i bundi, jer je izuzetno meka i prozračna. Nappa koža se razlikuje od drugih tipova kože po svojoj mekoći i izdržljivosti, što joj daje na dugotrajnosti i kvalitetu.Nubuck koža
Nubuck koža je vrsta kože koja se dobija iz unutrašnjosti kože koze ili antilope. Meka je i prozračna, a od drugih tipova kože razlikuje se po tome što je njen površinski sloj abrazivno brušen, što joj daje mat i mekan izgled. Nubuck koža se također često koristi za izradu jakni i torbi.Velur koža
Velur koža je jedna od najelegantnijih vrsta kože koja se koristi u modnoj industriji. Ona se odlikuje mekom i glatkom teksturom koja podseća na baršun, te joj daje luksuzan i skupocen izgled i čini je udobnom za nošenje tokom celog dana. Velur koža je često korišćena za izradu različitih modnih dodataka, kao što su torbe, cipele, pojasevi, a ponekad se koristi i za izradu jakni i odevnih predmeta.
Da sumiramo
Nega kožne obuće je važna za produženje životnog veka i održavanje izgleda iste. To podrazumeva izbegavanje nošenja istog para svakodnevno, redovno čišćenje nakon svakog nošenja, korišćenje drvenih uložaka koji će pomoći da obuća ne izgubi oblik i upiti višak vlage, kao i redovno impregniranje kože kako bi se zaštitila od vlage i nečistoće. Ukoliko se pridržavate ovih pravila, vaša kožna obuća će biti u dobrom stanju i dugo vremena.