Trećinu svog života provedemo spavajući. Samim tim, kao što je važno u kom položaju stojimo ili sedimo, od velike je važnosti i u kom položaju spavamo. Različiti položaji tela mogu imati veliki uticaj na kvalitet sna, ali i na naše zdravlje u celosti.
 
Tokom sna naše telo se odmara i obnavlja, a položaj u kom spavamo može pomoći ili ometati taj proces. Od pozicije tela tokom sna može zavisiti da li ćemo se probuditi odmorni i veseli, ili bez energije i u bolovima. Kada to razumemo, nameće se pitanje – koja je najbolja pozicija za spavanje?

Koji je najbolji položaj za spavanje

Najbolji položaj za spavanje je nešto individualno i zavisi od mnogo faktora. Ono što sa sigurnošću možemo reći jeste da spavanje na boku i leđima ima mnogo više benefita u odnosu na spavanje na stomaku. Međutim, ono što je važno jeste da tokom spavanja kičma mora biti u prirodnom položaju, od kukova, do glave. Prilikom izbora pozicije spavanja, treba imati nekoliko stvari na umu.
 
Ukoliko imate bolove u donjem delu leđa najbolje je da spavate na leđima ili u položaju fetusa. Ukoliko spavate na boku, pokušajte da stavite jastuk među kolenima kako biste držali telo u prirodnom položaju.
 
Ukoliko imate bolove u vratu najbolje je da spavate na leđima ili boku. Ako spavate na boku koristite deblji jastuk, dok je za spavanje na leđima bolje koristiti tanji.
 
Ukoliko imate problema sa hrkanjem, spavajte na boku ili na stomaku. Ako spavate na stomaku, pokušajte da stavite jastuk ispod karlice i koristite tanji jastuk za glavu.
 
Tokom trudnoće najbolje je spavati u položaju fetusa ili na boku.

Položaj fetusa

Položaj fetusa je pozicija u kojoj se nalazite na boku sa nogama savijenim prema telu. Istraživanja pokazuju da je ovaj položaj među najčešćim pozicijama za spavanje, posebno kod žena.
 
Ovaj položaj posebno je pogodan za trudnice i osobe sa bolovima u donjem delu leđa, a pored toga i za osobe koje muče muku sa hrkanjem. Međutim, ovaj položaj može imati i određene nedostatke.

Kako biste izbegli probleme sa disanjem, potrudite se da vaše telo ne bude previše savijeno, jer to može ograničiti dubinu disanja. Takođe, ukoliko imate probleme sa bolovima u zglobovima, izbegavajte ovaj položaj.

Spavanje na leđima

Spavanje na leđima je drugi najpopularniji položaj za spavanje. Kada spavate na leđima mnogo je lakše držati kičmu pravom, što ima brojne zdravstvene benefite. Spavanje na leđima može ublažiti začepljenost nosa i simptome alergije, a pored toga dobro je i za kožu jer jastuk ne pritiska lice.

Spavanje na leđima posebno je korisno:

  • Ukoliko imate bolove u lumbalnom delu kičme
  • Ukoliko imate bolove u vratu
  • Ukoliko imate simptome alergije
  • Ukoliko ste zabrinuti zbog stvaranja bora na licu od jastuka
Međutim, kada je reč o spavanju na leđima, postoje i određene opasnosti. Pre svega, ovakav položaj tela nije pogodan za trudnice, osobe koje imaju problema sa hrkanjem, gojazne i starije osobe.
 
Dodatni savet: Kada spavate na leđima, pokušajte da stavite jastuk ispod kolena. Ovo vam može pomoći da kičmu držite u prirodnijem položaju i tako smanjite mogućnost za stvaranje bolova.

Spavanje na stomaku

Ukoliko spavate na stomaku, imamo loše vesti za vas. Ovo je najgori položaj za spavanje. Spavanje na stomaku posebno bi trebalo da izbegavaju:
  • Trudnice
  • Osobe sa bolovima u leđima ili vratu
  • Osobe koje žele da izbegnu stvaranje bora na koži
Spavanje na stomaku pruža najmanju podršku leđima, a samim tim povećava pritisak na kičmu. Pored toga, kada spavamo na stomaku vršimo pritisak na pluća, što može značajno otežati disanje i smanjiti mogućnost odmora i oporavka tokom noći.
 
Ipak, spavanje na stomaku može imati i određene benefite, a pre svega to što smanjuje mogućnost hrkanja. Ukoliko ste navikli da spavate na stomaku, potrudite se da koristite što tanji jastuk, ili još bolje spavajte bez jastuka.

Spavanje na boku

Preko 60% ljudi spava na boku, što ovaj položaj čini najpopularnijim, posebno među muškarcima. Pored toga što je najpopularniji, ovaj položaj je jako dobar, a posebno se preporučuje:
  • Trudnicama
  • Osobama koje imaju želudačne probleme
  • Osobama sa bolovima u leđima
  • Osobama koje imaju problem sa hrkanjem
  • Starijim ljudima
Međutim, spavanje na boku se ne preporučuje ukoliko imate bolove u ramenima.

Na kom boku je bolje spavati

Mnoga istraživanja pokazala su da spavanje na levom boku ima mnogo više zdravstvenih benefita od spavanja na desnom boku. Prednosti spavanja na levoj strani su:
  • Olakšava probavu: Spavanje na levoj strani može poboljšati probavu jer olakšava protok hrane iz želuca u creva.
  • Smanjuje simptome refluksa: Ako imate problema s refluksom, spavanje na levoj strani može smanjiti simptome jer sprečava kiselinu iz želuca da se vrati u jednjak.
  • Pomaže telu da se reši toksina: Spavanje na levoj strani omogućava telu da učinkovitije izlučuje toksine i otpadne materije, jer se limfni sistem nalazi s leve strane tela.
  • Poboljšava zdravlje fetusa: Kod trudnica, spavanje na levoj strani povećava protok krvi u matericu i olakšava snabdevanje fetusa kiseonikom i hranljivim materijama.

Priprema za spavanje

Pored položaja tela, na kvalitet sna utiče i veliki broj drugih faktora. Kako biste izvukli maksimum iz svog sna i probudili se odmorni i sveži, obratite pažnju na sledeće stvari.
  • Kvalitet dušeka i jastuka su od ključnog značaja.
  • Potrudite se da stvorite večernju rutinu i odlazite na spavanje svake noći u isto vreme.
  • Ne konzumirajte kofein nakon 15h.
  • Smanjite izloženost plavom svetlu (lap top, telefon) pred spavanje.
  • Izlažite se suncu tokom dana.

Foto: Freepik

Share.
Leave A Reply

Exit mobile version