Voda je našem telu neophodna kako bi normalno funkcionisalo. Procenjuje se da odrasla osoba treba da unosi između 2 i 3 litra vode dnevno. Međutim, postoje velika neslaganja oko toga koje je idealna temperatura voda za piće.
 
Neki vole da je piju sa ledom, neki sa kriškom limuna, a neki jednostavno onakvu kakva izlazi iz slavine. Ipak, mnogi ne znaju kako temperatura vode koju pijemo može uticati na naš organizam. Iako kod nas postoji mit da nije zdravo piti hladnu vodu, dok drugi tvrde da je hladna voda najzdravija, istina je ipak malo drugačija. Istražili smo da li je bolje piti doplu ili hladnu vodu i došli do važnog zaključka.

Šta se dešava u telu kada pijemo hladnu vodu

Pre svega, šta smatramo hladnom vodom za piće? To je voda iz frižidera čija je temperatura između 3 i 5 stepena celzijusa. Ona nas najbolje osvežava, međutim sigurno ste mnogo puta čuli da je loša za zdravlje. Ipak, hladna voda ima i brojne benefite.
 
Ključni benefit hladne vode jeste to što ubrzava naš metabolizam, dok istovremeno smanjuje telesnu temperaturu i tako štiti naše telo od pregrevanja. Pored toga, hladna voda može poboljšati naše performanse na treningu, smanjiti umor, poboljšati koncentraciju i budnost. Još jedan važan benefit koji možete osetiti ukoliko pijete hladnu vodu jeste ublažavanje upala u telu, bilo da su one uzrokovane intenzivnim treningom ili nekim zdravstvenim stanjem.

Opasnosti hladne vode

Piti hladnu vodu zapravo nije toliko opasno kao što mnogi misle, međutim postoji par stvari koje treba imati u vidu. Pre svega, hladna voda može imati negativan uticaj na varenje. Kada pijete hladnu vodu, vaše telo mora da stvori više energije kako bi je zagrejalo i samim tim proces varenja traje duže i može doći do pojave zatvora ili problema sa varenjem. Pored toga, hladna voda može pogoršati grčeve u stomaku.

Kada treba piti hladnu vodu

Prema mišljenju stručnjaka, hladnu vodu je najbolje piti u situacijama kada je potrebno sniziti temperaturu tela. To su obično sportske aktivnosti, težak fizički rad, boravak na suncu, ili kada su temperature napolju previsoke.

Šta se dešava u telu kada pijemo toplu vodu

Toplom vodom smatramo onu koja je toplija od sobne temperature. Važno je da ona bude ugodna za konzumaciju, dakle ne pretopla, kako se ne bismo opekli, ali ni previše hladna. Samim tim, naš organizam troši mnogo manje energije na zagrevanje vode koju unesemo, što može dovesti do brojnih pozitivnih efekata po zdravlje.
 
Konzumiranje ovakve vode može stimulisati i olakšati varenje i tako dugoročno poboljšati zdravlje našeg probavnog sistema. Takođe, topla voda smanjuje rizik od zatvora i olakšava pražnjenje creva. Može podstaći opuštanje, spuštajući nivo stresa i anksioznosti. Pored toga, topla voda poboljšava cirkulaciju, što može biti posebno korisno ljudima sa određenim zdravstvenim problemima.

Nedostaci tople vode

Iako ima brojne benefite po zdravlje, većini ljudi topla voda ne prija za piće, jer je potpuno bezukusna. Međutim, ukoliko je i vama ovo prepreka, u toplu vodu uvek možete dodati određeno voće ili citruse kako biste poboljšali ukus.

Kada treba piti toplu vodu

Toplu vodu je najbolje piti ujutru, odmah nakon ustajanja. To je najbolji način da pokrenete svoj metabolizam i povećate energiju tokom celog dana. Pored toga, toplu vodu treba piti uz ili nakon obroka, posebno kada konzumirate meso meso ili masnu hranu. Na taj način ćete smanjiti nadutost i ubrzati varenje.

Zaključak

Kao što ste mogli pročitati i topla i hladna voda imaju svoje prednosti i nedostatke. Baš zato je najbolje da se prilikom odluke kakvu ćete vodu konzumirati vodite sopstvenim osećajem i zdravstvenim stanjem u kom se nalazite. Ukoliko vam je cilj da se osvežite, rashladite ili podignete energiju tokom treninga, pijte hladnu vodu. Sa druge strane, kada želite da umirite stomak, ubrzate varenje i izbegnete nadutost, pijte toplu vodu.
Share.
Leave A Reply

Exit mobile version