Roditelj sebe može smatrati uspešnim ukoliko pronađe ključ komunikacije sa svojim detetom.
To nije lako, ali postoje načini. Roditelji su često zbunjeni koje teme bi trebalo da “potegnu” sa svojim detetom a za koje je još uvek rano. Kako bi vaše dete imalo zdrav emocionalni razvoj, razgovarajte sa njim.
Izražavanje emocija
Predložićemo vam tri načina kako da podstaknete vaše dete da osvesti svoje emocije.
- Dok čitate knjigu sa detetom razgovarajte o tome kako se ti likovi osećaju
Budite maštoviti, pitajte dete “Ko je taj lik u njegovom životu?”, “Da li bi se sa tim likom družio?” itd. Ovakvim razgovorima motivisaćete dete da misli van okvira kao i da prepoznaje tuđe, a ne samo svoje emocije. Ovo može biti jedan od prvih susreta vašeg deteta i empatije.
- Slažite emotivnu slagalicu
Odštampajte različite facijalne ekspresije ljudi, isecite na tri dela, tako da jedan deo budu oči i obrve, drugi deo središnji deo lica i treći deo usta i brada. Pustite dete da spaja ove delove kako bi kreiralo lice, to lice nosiće određenu emociju. Dete će to primetiti.
- Igra izražavanja emocija
Dođite kod deteta u sobu, u njegov prostor i kroz igru mu se približite.
Vi sedite na krevet a ono neka šeta po sobi. Na vaš znak neka počne da šeta kao tužna osoba ili kao uplašena osoba itd. Kroz ovu igru, dete će bolje razumeti šta određene emocije znače a vi kao roditelj uspećete da se približite njegovom emotivnom krugu. Obratite pažnji na to da li određena emocija nešto drugačije utiče na vaše dete, ukoliko da, sedite da razgovarate sa vašim detetom.
Objasnite mu da je svaka emocija OKEJ.
Obaveze i odgovornosti
Razgovarajte sa svojim detetom o značaju obavljanja obaveza kao i odgovornosti koju te obaveze nose. Naravno, prilagodite razgovor godinama vašeg deteta.
Ukoliko je dete uzrasta 3-5 godina, vi ste ti koji mu stvarate “obaveze”.
Na primer:
- Dok vi spremate ručak, dajte mu da stavlja tanjire na sto
Dogovorite se sa detetom da vam pomaže u postavljanju stola sredom i petkom. Ovim pristupom ćete mu dati dovoljno vremena da se seti svoje obaveze kao i da je zapamti po danima. Naravno, ukoliko se ne seti, vi ste tu da ga podsetite. Iako je ovo nešto što će vama čak pre odmoći nego pomoći jer bi ste vi to “brže, bolje, itd” detetu će vremenom stvoriti osećaj odgovornosti.
- Pranje zuba
Objasnite detetu da je pranje zuba njegova odgovornost i da nema spavanja pre pranja zuba. Naravno, podrudite se i pomozite mu da to zavoli, kupite mu neku dečiju četkicu/pastu kojoj će se radovati. Ovim pristupom naučićete dete da samo od njega zavisi da li će mu zubi biti čisti, ali i da vrednuje male stvari kao motivaciju.
Ukoliko je dete predškolac ili adolescent, taktike ostaju iste samo se odgovornosti menjaju i postaju veće i značajnije.
I zapamtite
Ne radite ništa umesto njih!
Ukoliko vidite da greši ili ne obavlja svoje obaveze, ne radite vi umesto njih, niti ih kažnjavajte, već sedite da razgovarate sa njima. Ukoliko je uzrok lenjost, dajte im vremena.
Na primer: “Razumem da ti se trenutno te stvari ne rade ali hajde pokušaj od sutra”.
Ovakvim pristupom dete oseća slobodu i u toj slobodi će pronaći motivaciju.
Ukoliko je uzrok nešto drugo, pričajte. Pitajte ga.
Na primer: “Nisi išao/la na trening ni juče ni u sredu, je l postoji neki problem? Da li tamo izbegavaš nešto/nekog? Mama/Tata sve razume, pričaj mi kako bismo to rešili zajedno”.
Pogrešio/la sam, IZVINI
Greške su sastavni deo odrastanja. Recite im to.
Često kada skrive nešto, deca misle da su oni jedini na svetu koji prave greške, objasnite im da to nije tako.
Ovo možete postići time što ih nećete kažnjavati!
Kažnjavanje kod dece stvara otpor da vam pričaju stvari. Oni se plaše posledica i vaših reakcija i onda upadaju u još veće probleme.
Na vama je da ih naučite da će za svoje greške snositi posledice ali NE VAŠE.
Vi i vaše dete uvek morate biti na jednoj strani. Ono ne sme da se oseti da ste vi gori sud od nekog van kuće, tim udaljavate vaše dete od vas.
Kada pogrešite u nečemu vezano za svoje dete, izvinite mu se. Nema veze što ste vi roditelj a ono dete, greška je greška. Ovim ćete detetu dati dobar primer a već je svima poznato da deca uče gledajući.
Ovo su samo neke od tema za poboljšanje odnosa roditelj-dete ali na kraju dana, vi najbolje poznajete vaše dete, odluškujte ga i prilagođavajte mu se.
Budite oslonac svom detetu.
Budite prva osoba kojoj će pričati stvari.