Ako ste mislili da je internet kakav poznajemo vrhunac ljudske genijalnosti, varate se. Postoji nešto još bolje, još brže, još sigurnije i još zabavnije – Web 3.0.
 
Šta je to Web3 i kakve nam novine donosi? U ovom tekstu ćemo vam objasniti osnovne koncepte i karakteristike Web 3.0 tehnologije, kao i njene prednosti i izazove.

Šta je Web 3.0 tehnologija?

Web3 Tehnologija je nova era interneta koja obećava revoluciju u načinu na koji koristimo i interagujemo sa digitalnim svetom. U osnovi, Web3 se odnosi na decentralizovani, transparentni, sigurni i autonomni internet koji koristi blockchain tehnologiju kao osnovu. Ova nova tehnologija nudi bezbrojne mogućnosti i menja način na koji koristimo Internet, donoseći nam napredne funkcionalnosti koje su do sada bile nezamislive.

Kako funkcioniše Web 3.0?

Jedan od ključnih elemenata Web3 Tehnologije je blockchain, distribuirani digitalni registar koji omogućava transparentnost, integritet i sigurnost transakcija. Blockchain funkcioniše tako što svaka transakcija ili promena podataka postaje deo lanca blokova koji se čuvaju na različitim računarima širom sveta. Ova decentralizacija čini ga izuzetno otpornim na manipulaciju i hakovanje.
 
Web 3.0 takođe podrazumeva korišćenje softvera otvorenog koda, virtualne stvarnosti (metaverse) i interneta stvari (IoT) kao načina za poboljšanje korisničkog iskustva i interakcije sa digitalnim svetom.
 
Softver otvorenog koda je onaj čiji je izvorni kod dostupan javnosti i može se slobodno menjati i distribuirati. Virtualna stvarnost je tehnologija koja omogućava kreiranje i istraživanje virtuelnih okruženja koji mogu biti realistični ili fantastični. Internet stvari je koncept koji povezuje različite uređaje i objekte sa internetom radi razmene podataka i automatizacije procesa.

Kako smo došli do Web 3.0 tehnologije?

Internet nije uvek bio tako bogat i interaktivan kao danas. U stvari, internet je prošao kroz tri glavne faze razvoja, koje nazivamo web1, web2 i web3. Hajde da vidimo šta svaka od njih podrazumeva.
 

Web 1.0 – Statični internet (1989-2004)

Ovo je bila prva faza interneta, koja je otpočela 1989. godine, kada je CERN objavio World Wide Web (WWW), odnosno sistem za povezivanje dokumenata na internetu pomoću hiperlinkova. Web 1.0 uglavnom je bio statičan, što znači da su web stranice bile jednostavne i nepromenljive, a korisnici su imali ograničenu mogućnost interakcije sa njima. Bio je fokusiran na pružanje informacija korisnicima, koji su bili pasivni posmatrači sadržaja.
 
On je bio primarno namenjen korporacijama i institucijama, koje su imale kontrolu nad svojim web stranicama i podacima. Web 1.0 je bio i decentralizovan, jer je svaki računar mogao da bude server i hostuje svoje web stranice, bez potrebe za posrednicima.

Neke od karakteristika web 1.0 su:

– Statični web sadržaji
– Homepage
– Digitalni formulari
– “Banner” oglasi

Web 2.0 – Društveni internet (2004-danas)

Web 2.0 je druga faza interneta, koja je počela oko 2004. godine, kada su se pojavile nove tehnologije i servisi koji su omogućili veću interakciju i saradnju između korisnika i sadržaja na internetu. Bio je dinamičan, što znači da su web stranice bile složenije i promenljive, a korisnici su imali mogućnost da kreiraju, dele i menjaju sadržaj na internetu.
 
Web 2.0 je fokusiran na stvaranje društvenih mreža i zajednica korisnika, koji su aktivni učesnici sadržaja. Primarno je bio namenjen korisnicima i platformama, koje su imale kontrolu nad svojim web stranicama i podacima. Ipak, za razliku od Web1, Web2 je centralizovan, jer je većina web stranica hostovana na velikim serverima u vlasništvu nekoliko kompanija, kao što su Google, Facebook i Amazon.

Neke od karakteristika web 2.0 su:

– Dinamični web sadržaji
– Blogovi
– Društvene mreže
– Video-sharing
– Wiki
– RSS

Web 3.0 – Decentralizovani internet (budućnost)

Web 3.0 je treća faza interneta, koja je u toku i koja se zasniva na idejama decentralizacije, otvorenosti i veće korisničke interakcije. On integriše blockchain tehnologiju i kriptovalute, koje omogućuju sigurnu, transparentnu i efikasnu razmenu informacija na internetu.
 
Ova faza omogućiće korisnicima da imaju potpunu kontrolu nad svojim web stranicama i podacima, bez potrebe za posrednicima i centralnim autoritetima. Web3 je internet koji ima potencijal da promeni način na koji komuniciramo, radimo, učimo i zabavljamo se na internetu.

Neke od karakteristika web3 su:

– Decentralizovani web sadržaji
– Pametni ugovori
– Kriptovalute
– NFT
– DeFi
– Metaverse

Novine koje donosi Web3 Tehnologija

Web 3.0 tehnologija donosi mnoge novine i prednosti u odnosu na tradicionalni web koji poznajemo.
  • Sigurnost: Zahvaljujući blockchain tehnologiji, Web3 pruža visok nivo sigurnosti. Svaki podatak ili transakcija se enkriptuje i čuva na više računara, što čini hakovanje ili manipulaciju gotovo nemogućim. Korisnici mogu imati poverenje u integritet sistema.
  • Transparentnost: Sve transakcije na Web3 mreži su javne i dostupne svima. Ova transparentnost eliminiše potrebu za verovanjem trećim stranama, jer korisnici mogu samostalno proveriti i potvrditi informacije.
  • Autonomija: Web3 Tehnologija omogućava korisnicima da imaju potpunu kontrolu nad svojim podacima. Mogu odlučivati o tome kako se njihovi podaci koriste i dele, čime se povećava privatnost i sprečava zloupotreba informacija.
  • Pametni ugovori: Pametni ugovori su digitalni ugovori koji automatski izvršavaju uslove dogovora između strana. Oni funkcionišu na blockchainu i omogućavaju sigurne i automatizovane transakcije bez posrednika.
Web 3.0 tehnologija otvara vrata nepreglednim mogućnostima u različitim oblastima. U budućnosti možemo očekivati njenu sve veću integraciju u naš svakodnevni život. Ovo su područja u kojima se očekuje najveći uticaj:
  • Finansije: Web3 Tehnologija će potpuno izmeniti finansijski sektor omogućavajući decentralizovane i transparentne transakcije. Pojavljuju se novi oblici digitalnih valuta, decentralizovane berze i platforme za pametno ulaganje.
  • Internet of Things (IoT): Integracija Web 3.0 Tehnologije u “Internet of Things” uređaje pruža sigurnu i pouzdanu komunikaciju među uređajima.
  • Društvene mreže: Web 3.0 Tehnologija menja način na koji koristimo društvene mreže. Korisnici će imati kontrolu nad svojim podacima i moći će da zarade od svoje aktivnosti na mreži, dok će se transparentnost povećati, smanjujući lažne informacije.
  • Lanac snabdevanja: Web 3.0 Tehnologija pruža transparentnost i verifikaciju u lancu snabdevanja. Proizvođači i potrošači mogu pratiti svaku fazu procesa, od sirovina do krajnjeg proizvoda.

Zaključak

Budućnost je svetla za Web3 Tehnologiju i njen uticaj će se osetiti na globalnom nivou. Pripremite se za promene jer Web3 Tehnologija nam donosi revoluciju koju nismo mogli ni da zamislimo.

Foto: Freepik

Share.
Leave A Reply

Exit mobile version